علائم و درمان سرطان معده

دکتر مریم کریم حدیثی

view

 

علائم و درمان سرطان معدهسرطان معده

علاِئم

  • درد یا ناراحتی
  • استفراغ خونی یا قرمر
  • تهوع واستفراغ
  • از دست دادن وزن (غیر ارادی)
  • استفراغ قهوه ای رنگ

سرطان معده سرطانی است که در معده شروع می شود و ممکن است به اندام های دیگر گسترش بیابد تقریبا تمام سرطانهای معده، آدنوکارسینومایی هستند که در بافت غده های معده آغاز می شود. سرطان معده در اوایل ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد، و یا به علت علائمی معمولا مانند سوء هاضمه، تهوع، بی اشتهایی، و نفخ تشخیص داده شود. به این دلیل، سرطان معده اغلب در اواخر مراحل، هنگامی که درمان آن دشوار است تشخیص داده میشود. جراحی، شیمی درمانی، و پرتو درمانی برای درمان سرطان معده استفاده می شود.

آیا می دانید ناپلئون بناپارت به علت سرطان معده درگذشت . در ایالات متحده، سرطان معده نسبت به جزایر اقیانوس آرام و آسیا شایع تر است. مردان کمی بیشتر از زنان در معرض خطر سرطان معده قرار دارند.

خود مراقبتی در سرطان معده

این روشهای مراقبت می تواند برای مقابله با برخی از علائم جسمی و روحی سرطان معده به شما کمک کند: تحت نظر یک متخصص تغذیه در مورد چگونگی یک رژیم غذایی سالم اگر شما دارای مشکلات تغذیه ای به دلیل ابتلا به سرطان معده و یا درمان آن هستید. سعی کنید هر روز برخی از فعالیت های بدنی انجام دهید. سعی نکنید خود را از کار افتاده کنید. راه هایی برای تنش زدایی و کنترل حجم کار خود پیدا کنید.اگر شما دچار استفراغ یا اسهال هستید، مقدار زیادی مایعات بدون کافئین رقیق بنوشید. زمانی که شما قادر به غذا خوردن میشوید، با سوپ رقیق، ژلاتین، نان تست خشک، کراکر، یا غلات پخته شده شروع کنید. ازپزشک خود در مورد درمان های جایگزین مثل مراقبت برای کاهش استرس و یا طب سوزنی برای رفع درد سوال کنید. به تغذیه با بطری رو نیاورید. اگر برای بیان احساسات خود به خانواده و دوستان مشکل دارید، به یک گروه پشتیبانی بپیوندید.

پزشک چگونه سرطان معده را تشخیص میدهد

دکتر تاریخچه پزشکی بیمار را سوال میکند و معاینه فیزیکی انجام میدهد، و ممکن است آزمایش خون، اشعه ایکس، سی تی اسکن یا بیوپسی انجام دهد، و یا ممکن است مری و معده با ابزار نازک نورانی به نام گاستروسکوپ بررسی شوند. اگر شما به سرطان معده مبتلا باشید،پزشک یک عدد بین I و IV، تشخیص میدهد که نشان می دهد چه مقدار سرطان گسترش یافته است. این "مرحله بندی." تومور نامیده میشود. در شماره بالاتر، سرطان گسترش بیشتری یافته است.

عوامل خطر ابتلا به سرطان معده

عفونت هلیکوباکترپیلوری طولانی مدت، که باعث زخم معده و التهاب میشود، داشتن شرایط پزشکی مرتبط با التهاب معده طولانی مدت، مانند کم خونی خطرناک، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان معده، خوردن یک رژیم غذایی سرشار از غذاهای دودی و شور یا خوراکی های ترش.

درمان سرطان معده

درمان سرطان معده عبارتند از: جراحی برای برداشتن تمام یا قسمتی از معده، شیمی درمانی داخل وریدی یا شیمی درمانی خوراکی برای کشتن و یا کاهش سرعت رشد سلولهای سرطانی، به ویژه هنگامی که سرطان با پرتو درمانی گسترش می یابد برای کشتن مناطق بسیار کوچک از سرطان که قابل مشاهده نیستند استفاده از داروهای هدفمند مانند تراستوزوماب، یک نسخه از پروتئین سیستم ایمنی بدن که انسانی است، به صورت داخل وریدی، با آزمایش های بالینی شیمی درمانی، جدید ترین تلاش های درمانی هستند که در حال مطالعه می باشند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

به پزشک خود مراجعه کنید اگر شما دارای هر گونه علائمی هستید که فکر می کنید ممکن است به سرطان معده مبتلا باشید، اگر شما هیچ نشانه ای ندارید اما دارای یک یا چند عامل خطر برای سرطان معده هستید، از پزشک خود سوال کنید که آیا نیاز است برای این بیماری تست شوید یا نه؟ اگر شما، دچار استفراغ خونی، مدفوع بسیار خونین، تب بالا، و یا احساس ضعف هستید با 911 تماس بگیرید. از مراقبت پزشکی فوری استفاده کنید اگر دارای مدفوع قیری یا خاکستری با خون و یا دچار کم آبی هستید، بیش از 24 ساعت دچار استفراغ، اسهال شدید یا ناتوانی در نگه داشتن مایعات، و یا تب و سرگیجه هستید.

انتظار میرود در سرطان معده

اگر شما مبتلا به سرطان معده تشخیص داده شوید، شما احتمالا نیاز به عمل جراحی خواهید داشت. اگر آن در مراحل اولیه است، سرطان ممکن است از طریق یک آندوسکوپ، یک لوله بلند انعطاف پذیر که از طریق گلو وارد معده میشود، درمان شود. اگر سرطان در معده گسترش یافته باشد، ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن تمام یا قسمتی از معده باشد. برخی از غدد لنفاوی و بخشی از روده، مری، و یا دیگر اندامهای مجاور نیز ممکن است برداشته شود. اگر همه ی معده برداشته یشود، جراح یک "معده" جدید از بافت روده جایگزین می کند. اگر تمام یا بخشی از معده برداشته شده باشد، ممکن است نیاز به تغییر عادات غذا خوردن و خوردن چند وعده ه غذایی کوچک در روزباشد. تحت نظر یک متخصص تغذیه برای حفظ رژیم غذایی سالم کمک کننده است. هنگامی که سرطان معده در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قبل از آن گسترش یافته باشد، 61 درصد از مردم پنج سال یا بیشتر زنده می مانند. اگر سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته باشد، میزان بقا به حدود 28 درصد کاهش می یابد و اگر سرطان به سایر نقاط بدن متاستاز یابد، به حدود 4 درصد کاهش می یابد.

حقایقی درمورد سرطان معده

تقریبا دو نفر از سه نفر مبتلا به سرطان معده 65 ساله یا مسن تر هستند.

عوامل تشدید کننده سرطان معده

رشد تومور

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید