علایم شروع زایمان در مادران باردار کدامست؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

علایم زایمان قریب الوقوع در مادران کدامند؟

برخی از زنان علایم خاصی از زایمان را تجربه می نمایند. بسیاری از تغییرات هورمونی و جسمانی می تواند نشان دهنده ی شروع زایمان باشد. وجود انقباضات، پاره شدن کیسه ی آب، پایین آمدن حنین و ... .

 پایین آمدن جنین به سمت لگن

پایین آمدن جنین در لگن، زمان کوتاهی پیش از شروع زایمان را لایتنینگ گویند. این حالت ممکن است چند هفته قبل از شروع زایمان و یا در فاصله ی چند ساعت قبل از شروع زایمان، اتفاق بیافتد. از آنجاییکه پایین آمدن جنین باعث فشار به مثانه می شود، در نتیجه مادر باردار مکرراً نیاز به دفع ادرار خواهد داشت.

افزایش ترشحات مادران باردار

 ترشح های موکوزی در دوران بارداری در پشت دهانه رحم جمع می شوند. در هنگام شروع زایمان این ترشحات به خارج از واژن هدایت می شوند.

از دیگر علایم زایمان می توان به انقباضات رحمی اشاره نمود.

طی انقباضات رحمی، شکم مادر سفت می شود. در حین انقباضات مادر باردار در ناحیه ی کمر و زیر شکم خود احساس درد می کند. البته شدت درد انقباضات رحم در افراد مختلف متفاوت است.

تفاوت انقباضات واقعی و کاذب مادران باردار

 در صورتیکه درد ناشی از انقباضات رحمی مادر با تغییر موقعیت کاسته شود، احتمال دارد که این انقباضات کاذب باشند. در اغلب موارد درد ناشی از بروز انقباضات رحمی مادر باردار با تغییر حالت مادر قطع نمی گردد. پارگی کیسه ی آب

 از دیگر علایم بروز زایمان می توان به پارگی کیسه ی آمینوتیک اشاره نمود.

در صورتیکه مادر احساس کند که مایعی از بدن وی خارج می شود، باید به میزان آن دقت نماید.در صورتیکه کیسه ی آمینوتیک پاره شود و نوزاد برای مدت طولانی در کیسه ی آمینوتیک بماند، احتمال بروز عفونت وجود دارد.

باز شدن دهانه ی رحم نیز نشاندهنده ی زمان زایمان است.

دهانه ی رحم در صورتیکه کامل باز شود، سر نوزاد می تواند از واژن عبور کند و در نتیجه زایمان اتفاق می افتد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید