علل ایجاد بوی بد دهان چیست؟

view

بوی بد دهان در اصطلاح پزشکی هالیتوسیس نامیده می شود.

بوی بد دهان همچنین بر اثر انواع غذاهایی که می خوریم می تواند تشدید گردد.

عادات نامناسب در شیوه ی زندگی نیز می تواند از جمله تشدید کننده های بوی بد دهان باشد.

 چگونه آنچیزی که خورده می شود بر روی بوی دهان اثر دارد؟

به طور کلی، هر آنچه که خورده می شود در دهان تکه تکه می شود، و در فرایند هضم و جذب وارد جریان خون شده و به ریه ها برده می شود و به همین دلیل می تواند باعث تولید بو در تنفش گردد.

اگر شما از مواد غذایی پر عطر مثل سیر یا پیاز مصرف کنید، باید بدانید که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نمی تواند تمام بوی آنرا از بین ببرد و فقط به شکل موقتی می تواند بوی آنرا پوشش دهد.

عطر غذای خورده شده تا زمانیکه کل غذا از بدن دفع نشود در بدن باقی می ماند.

 عادات نامناسب چگونه می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان شوند؟

 اگر شما هر روز مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، اجزای غذا در دهان شما باقی می ماند و باعث رشد باکتریها بین دندان ها، در اطراف لثه و بر روی زبان شما می شود. وجود این باکتریها در دهان باعث ایجاد بوی بد دهان می گردد.

 بعلاوه، باکتریهای ایجاد کننده ی بوی بد دهان و اجزای غذا در صورتیکه دندانها بدرستی تمیز نگردند نیز می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان شوند.

سیگار کشیدن و جویدن محصولاتی که در آنها تنباکو وجود دارند نیز می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان، لک کردن دندانها و التهاب لثه ها گردند.

بوی بد دهان اغلب همراه با چه بیماریهایی می تواند باشد؟

بوی بد دهان بصورت مداوم می تواند نشانه ای از بیماریهای لثوی باشد. بیماریهای لثوی بدلیل ایجاد پلاکهای دندانی شکل می گیرند. باکتریها باعث ایجاد سم شده و التهاب لثه ها را در پی خواهد داشت در صورتیکه بیماریهای لثوی درمان نگردند می تواند باعث آسیب به لثه و استخوان فک شوند.

خشکی دهان نیز می تواند علت دیگر بوی بد دهان باشد.

بزاق برای رطوبت بخشیدن به زبان و خنثی نمودن اسیدهایی که توسط پلاکهای دندانی ایجاد می شوند لازم است، بزاق همچنین سلولهای مرده جمع شده بر روی زبان و لثه را می شوید. در صورتیکه این سلولها از این سطوح برداشته نشوند می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان شوند.

 بیماریها و عوارض دیگر نیز می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان شوند.

عفونت های تنفسی همچون پنومونی و برونشیت، عفونتهای سینوسی مزمن، دیابت، رفلاکس مزمن و عارضه های کلیوی و کبدی از دیگر عوامل بروز بوی بد دهان هستند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید