علل، تشخیص و درمان خواب رفتگی دستها و پاهها قسمت دوم

دکتر هادی توزنده جانی

view

تشخیص خواب رفتگی دستها و پاهها

پزشک شما معاینه فیزیکی انجام می دهد و یک شرح حال کامل را با تاکید بر علائم ، محیط کار، عادت های اجتماعی (از جمله مصرف الکل)، قرار گرفتن در معرض سموم، خطر ابتلا به HIV و دیگر  بیماری های عفونی  و سابقه خانوادگی بیماری های عصبی اخذ می کند.

 همچنین ممکن است تست های اضافی مانند:

آزمایش خون شامل تست هایی برای تشخیص دیابت، کمبود ویتامین، اختلال عملکرد کبدی یا کلیوی، اختلالات متابولیک دیگر و علائم فعالیت سیستم ایمنی غیر طبیعی لازم  باشد .

بررسی مایع مغزی نخاعی: می تواند آنتی بادی های مرتبط با نوروپاتی محیطی را شناسایی کند.

الکترومیوگرافی (EMG)، آزمایش فعالیت الکتریکی ماهیچه

سرعت هدایت عصبی (NCV)

سایر آزمایشها عبارتند از:

توموگرافی کامپیوتری (CT)

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

بیوپسی عصب

بیوپسی پوست

درمان خواب رفتگی دستها و پاهها

درمان موفق بستگی به یک تشخیص دقیق و درمان علت اصلی سوزن شدن دارد. تا زمانی که سلول های عصبی محیطی از بین نرفته باشند، آنها توانایی احیاء را دارند.

اگر چه برای نوع ارثی نوروپاتی محیطی درمان  در دسترس نیست، اما بسیاری از انواع اکتسابی با درمان می تواند بهبود یابد. برای مثال، کنترل قند خون خوب در دیابت می تواند پیشرفت نوروپاتی دیابتی را کند کند. مکمل ویتامین می تواند نوروپاتی محیطی را در افرادی که کمبود ویتامین دارند، تطبیق دهد.

توصیه های شیوه زندگی عمومی شامل حفظ وزن مطلوب، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض سموم، پیگیری برنامه تمرینی تحت نظارت دکتر، خوردن یک رژیم متعادل و اجتناب از مصرف الکل و یا محدود کردن آن است. توصیه ها همچنین شامل ترک سیگار که باعث مسدود کردن عروق خون رسان اعصاب می گردد، .

در برخی موارد، سوزن شدن و سایر علائم نوروپاتی محیطی ممکن است با نسخه هایی که در ابتدا برای درمان تشنج و افسردگی  کشف شده بود بهبود یابند.

 

بیشتر بخوانید: علل، تشخیص و درمان خواب رفتگی دستها و پاهها قسمت اول

دکتر هادی توزنده جانی

دکتر هادی توزنده جانی۳۷ مطلب

جراحی عمومی
استان گیلان ، شهر رودبار، خلیل آباد،بن بست بهار، تلفن:. ٠١٣٣۴۶٢٣٧٨۴ رشت، خیابان نواب کوچه مهر ساختمان پارس نو شماره تماس:٠١٣٣٣١١٧٧٩٩

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید