علل ورم قوزک پا در مادران باردار چیست؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

چه عواملی باعث ورم قوزک پا در دوران بارداری می شوند و در مورد آن چه کاری می توانم انجام دهم؟

عوامل مختلفی در تورم پا و قوزک پا در دوران بارداری نقش دارند که در ادامه به توضیح آنها خواهم پرداخت.

تورم پا و قوزک آن در دوران بارداری شایع است و معمولاً بعد از زایمان از بین می رود. علت بروز آن را می توان اینچنین در نظر گرفت که بدن مادر باردار در دوران بارداری مایعات بیشتری را در خود حفظ می کند و رحم در حال رشد او هم به رگها فشار می آورد، این مسئله باعث برگشت خون به قلب می شود. تغییرات هورمونی در این دوران هم بی تاثیر نیستند و می توانند به بروز ورم کمک کنند.

 

ankle swelling during pregnancy

موارد زیر می تواند به بهبود ورم پا کمک کند

از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید. هنگامی که می نشینید پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید و مچ پاهای خود را بچرخانید. پاهای خود را به آرامی خم کنید و عضلات ساق خود را بکشید. موقع دراز کشیدن پاهای خود را بالاتر از بدن قرار دهید.

به سمت چپ بدن خود بخوابید. این کار باعث می شود از فشار روی ورید اجوف تحتانی که رگ بزرگی است و  خون را از نیمه تحتانی بدن به قلب شما بازمی گرداند، کاسته شود. همچنین اگر پاهای خود را با قرار دادن بالش در زیر پا، بالاتر قرار دهید، ممکن است کمک کند.

جوراب های تنگ مانند جوراب های واریس بپوشید. پزشک شما ممکن است توصیه کند در طول روز از جوراب ساق بلند استفاده کنید.

هر روز فعالیت کنید. پیاده روی کنید ، دوچرخه ثابت استفاده کنید یا در استخر شنا کنید.

در استخر بایستید یا قدم بزنید. اگرچه تحقیقات کمی در مورد استفاده از فشار آب برای تورم پا و قوزک وجود دارد ، به نظر می رسد ایستادن یا راه رفتن در استخر باعث فشرده سازی بافت های پاها می شود و ممکن است باعث تسکین موقتی تورم در دوران بارداری شود.

لباس گشاد بپوشید. لباس های تنگ می تواند جریان خون را محدود کند. جوراب و لباس های با بندهای محکم روی مچ یا ساق پا نپوشید.

برخی تحقیقات نشان می دهد که ماساژ پا و رفلکسولوژی ، که شامل اعمال فشار به قسمت های خاصی از پا ، دست و گوش است ، ممکن است به کاهش تورم پا و قوزک در دوران بارداری کمک کند.

به خاطر داشته باشید که ورم به معنای کاهش مقدار مصرف نوشیدنی نیست. در طول بارداری مصرف روزانه 10 فنجان مایعات (2.4 لیتر) توصیه می شود.

اگرچه ورم خفیف پا و قوزک در دوران بارداری طبیعی است ، اما ورم ناگهانی دردناک است. به خصوص اگر فقط در یک پا باشد می تواند نشانه لخته شدن خون (ترومبوز ورید عمقی) باشد. افزایش ناگهانی ورم  همچنین ممکن است به این معنی باشد که فشار خون شما بالاتر از حد طبیعی است که هر دوی این شرایط نیاز به ارزیابی و درمان سریع دارند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید