عوامل تشدید کننده وزوز گوش

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

عوامل تشدید کننده وزوز گوش

زنگ یا وزوز گوش

علاِئم

  • کاهش شنوایی
  • زنگ زدن درگوش ها
  • حساس به صدا

درباره وزوز گوش

تینیتوس شنیدن صدای زنگ، وزوز، کلیک، صدای خش خش، و یا غرش در گوش میباشد. افراد مسن تر با از دست دادن شنوایی و افرادی با آسیب شنوایی از شنیدن صداهای بلند - نوازندگان، کارگران کارخانه، کارگران ساختمانی، و دیگران - به احتمال بیشتری مستعد وزوز گوش هستند. وزوز گوش معمولا خفیف است. اکثر مردم به آن عادت میکنند . به ندرت نشانه ای از یک مشکل جدی پزشکی است. با این حال، موارد شدید می تواند ناتوان کننده باشد، و باعث افسردگی، مشکلات حافظه، اضطراب و خستگی شود. درمان به تسکین علائم و یا روشن کردن مشکل زمینه ای کمک میکند.

خود مراقبتی در وزوز گوش

گوش خود را برای کاهش قرارگیری در معرض صداهای بلند، بپوشانید. این کار می تواند به جلوگیری از بدتر شدن وزوز گوش کمک کند. اگر سیگار می کشید، ترک کنید. از سواپ پنبه در کانال گوش استفاده نکنید - موم گوش را بیشتر به داخل فشار داده، که علائم شما را بدتر میسازد. سعی کنید نمک و کافئین را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. تا جایی که می توانید، بر روی سر و صدا تمرکز نکنید. تمرینات تمدد اعصاب و تنفس عمیق ممکن است کمک کننده باشد.

پزشک چگونه وزوز گوش را تشخیص میدهد

دکتر ، گوش شما را بررسی کرده و تست شنوایی انجام میدهد. ممکن است نیاز به یک متخصص شنوایی باشد. همچنین احتمال دارد شما به آزمایشات تصویربرداری مانند سی تی اسکن و یا MRI نیاز داشته باشید.

عوامل خطر ابتلا به وزوز گوش

قرار گرفتن در معرض صداهای بلند در محل کار و یا منزل خطر ابتلا به وزوز گوش را افزایش می دهد. وزوز گوش در سفید پوستان، مردان و افراد مسن شایع تر است. استفاده هدفون در گوش نیز معمولا باعث وزوز گوش میشود.

درمان وزوز گوش

درمان وزوز گوش شامل: تمیز کردن جرم گوش اضافی، سمعک، برای وزوز گوش ناشی از از دست دادن شنوایی، ژنراتورهای صدا، دستگاه شنوایی - به کوچکی سمعک - که صدایی را منتشر می کند که زنگ یا وزوز را لغو میکنند، داروهای ضد افسردگی، برای کمک به خواب، جراحی برای برخی از علل وزوز گوش

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما دچار علائم وزوز گوش عذاب دهنده هستید به دکتر مراجعه کنید. اگر سر و صدا به طور ناگهانی شروع شد، فقط یک گوش را تحت تاثیر قرارداد، و یا با علائم دیگر، مانند سرگیجه همراه بود، سریعا برای مراجعه به پزشک برنامه ریزی کنید.

انتظار میرود در وزوز گوش

بسیاری از چیزهایی که باعث وزوز گوش میشوند: صدای بلند، جرم گوش بیش از حد، فشار خون بالا،عفونت گوش یا سینوس ها، مشکلات تیروئید، بیماری منیر، و حتی عوارض جانبی مواد مخدر است. بسته به علت، وزوز گوش ممکن است خود به خود محو و یا بدتر شود. بسیاری از مردم به صداعادت میکنند. درمان می تواند به بهبود از دست دادن شنوایی یا از بین بردن زنگ وزوز گوش کمک کند. گاهی اوقات، کنترل بیماری زمینه ای و یا تغییر داروها علائم را از بین میبرد.

حقایقی درمورد وزوز گوش

بیش از 200 دارو باعث وزوز گوش به عنوان یک اثر جانبی میشوند، از جمله داروهای معمول مانند آسپرین و برخی از آنتی بیوتیک ها.

عوامل تشدید کننده وزوز گوش

صداهای بلند، سیگار کشیدن، کافئین، نمک اضافی در رژیم غذایی و استرس

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید