فیلم دکترهمه: خودآزمایی پستان برای آگاهی از سلامت زنان

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

خودآزمایی پستان، بررسی سینه هاست که به تنهایی انجام می دهید. در این روش برای کمک به افزایش آگاهی از سلامت سینه هایتان، از چشم و دست خود استفاده می کنید تا مشخص کنید آیا تغییراتی در ظاهر و احساس سینه وجود دارد یا خیر.

اگر متوجه تغییرات جدید در سینه شدید، در مورد این موارد با پزشک خود صحبت کنید. اکثر تغییرات پستان که در طول معاینه خودآزمایی تشخیص داده می شوند، دلایل خوش خیمی دارند، اما ممکن است برخی از تغییرات حاکی از وجود یک بیماری جدی مانند سرطان پستان باشد.

اگرچه بیشتر سازمان های پزشکی خودآزمایی پستان را به عنوان بخشی از غربالگری سرطان پستان توصیه نمی کنند به این خاطر که خودآزمایی پستان در تشخیص سرطان یا بهبود بقا برای خانم های مبتلا به سرطان سینه موثر نیست. با این وجود پزشکان معتقدند که این روش که به راحتی قابل انجام است ممکن است بتواند به افزایش سرعت گزارش تغییرات در سینه ها توسط افراد کمک کند.

خودآزمایی سینه به شما کمک می کند تا ظاهر طبیعی سینه خود را بشناسید و اگر متوجه تغییر در سینه های خود شده اید که به نظر غیرطبیعی است یا اگر متوجه شدید که یک پستان در مقایسه با دیگری متفاوت است، می توانید آن را به پزشک خود گزارش دهید.

همانطور که اشاره شد تکنیک خودآزمایی پستان همیشه روشی مطمئن برای تشخیص سرطان پستان نیست، اما تاکنون تعداد قابل توجهی از زنان مبتلا به سرطان پستان گزارش داده اند که اولین علامت سرطان سینه آنها توده جدیدی در پستان بود که با این روش مشخص شد و با بررسی های بیشتر تشخیص سرطان پستان تایید شد.

در ادامه انیمیشنی از چگونگی انجام خودآزمایی پستان را می توانید مشاهد کنید.

 

منبع: mayoclinic

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید