مادران پس از زایمان چه اصولی را می باید از نظر تغذیه رعایت کنند؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

یکی از اولین تصوراتی که پس از زایمان به ذهن مادر می رسد، کم کردن وزن و از بین بردن چربی هاییست که در دوران زایمان در بدن وی جمع شده است می باشد.

اما آنچه که در این میان بسیار مهمتر از کاهش وزن است، مصرف مواد غذایی است که انرژی لازم بدن مادر را تامین می نمایند.

مصرف مواد غذایی سالم در طول روز میزان انرژی مورد نیاز مادر را به بالاترین حد خود می رساند. ادر صورتیکه نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، تمام مواد مغذی خود را از شیر مادر دریافت می دارد.

 باید بدانید که اگر میزان مواد مغذی مورد نیاز بدنتان در طول روز را از غذاهای دریافتی خود بدست نیاورید، آنگاه بدنتان شروع به استفاده از ذخایر خود خواهد نمود.

بنابراین سعی کنید تمام مواد مغذی مورد نیاز خود و نوزادتان را از مواد غذایی مصرفی خود دریافت کنید.

مصرف ماهی سالمون (قزل آلا) پس از زایمان

برای مادر، مصرف ماهی سالمون می تواند بسیار مفید باشد. در ماهی سالمون ترکیباتی وجود دارد که به رشد سیستم عصبی کودک کمک می کند.

البته با توجه به آلودگیهای شیمیایی موجود در آب، انجمن غذا و داروی امریکا، به زنان شیرده و باردار و آنهایی که قصد دارند باردار شوند، توصیه می کند تا میزان مصرف ماهی سالمون خود را محدود نمایند.

 میزان پیشنهادی مصرف سالمون برای این سه گروه حدود 300 گرم می باشد (2 وعده در هفته)، در صورتیکه میزان مصرف سالمون مادر افزایش یابد، میزان جیوه ی موجود در آن می تواند برای نوزاد مضر باشد.

مصرف محصولات لبنی کم چرب پس از زایمان

مصرف محصولات لبنی کم چرب نیز به مادران توصیه می گردد. مصرف ماست، شیر، پنیر و ... می تواند به ارتقاء سلامت شیر مادر کمک نماید و کلسیم مورد نیاز مادر را تامین کند.

تاثیر کاهش وزن بر کیفیت شیرمادر

اگرچه کاهش وزن کیفیت شیر مادر را تغییر نمی دهد، اما  می تواند باعث کاهش میزان شیر وی گردد. بنابراین توصیه می شود از فعالیتهای شدید کاهش وزن بخصوص در زمان تغذیه انحصاری کودک با شیر ماه که 6 ماه اول تولد کودک می باشد، پرهیز شود.

کربوهیدراتهای مصرفی مادر شیرده

 سعی کنید از کربوهیدراتهای سالم مانند برنج قهوه ای استفاده نمایید تا سطح انرژی شما را بالا نگاه دارد.

مصرف برنج قهوه ای باعث افزایش کالریهای مورد نیاز مادر در جهت تولید شیر با کیفیت می شود.

پرتقال، تخم مرغ، سبزیجات برگ سبز، غلات کامل و آب، از دیگر مواردی هستند که بهتر است مادر پس از زایمان  از آن ها تغذیه نماید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید