مراقبت از پیس میکر یا ضربان ساز

دکتر محمدحسین نجفی

view

مراقبت از پیس میکر یا ضربان ساز

پیس میکر یا ضربان ساز 

برای بعضی از افراد لازم است که پیس میکر یا ضربان ساز مصنوعی که یک وسیله الکتریکی است در بدن قرار گیرد این وسیله می تواند باعث تحریک الکتریکی عضله قلبی شود و زمانی استفاده می شود که ضربان قلب شما کمتر و آهسته تر از ضربان طبیعی و نرمال باشد و یا اینکه در سیستم هدایت قلب شما مشکلی وجود داشته باشد.

ضربان ساز ها معمولا پس از تجویز و تشخیص پزشک معالج مورد استفاده قرار می گیرند و دارای 2 بخش مولد نبض الکتریکی و نسیم های ضربان ساز مصنوعی هستند.

آیا پیس میکر یا ضربان ساز با باطری کار می کند؟

بله پیس میکر یا ضربان ساز با باطری کار می کند که باطری آن باطری لیتیومی است و عمری معادل 6 سال دارد یا باطری های هسته ای مانند پلوتونیوم 273 است که عمری معادل 20 سال یا بیشتر خواهد داشت.

پیس میکر یا ضربان ساز مصنوعی چگونه در بدن جای گذاری می شود؟

پیس میکر یا ضربان ساز مصنوعی با یک برش جراحی بسیار کوچک در زیر پوست در ناحیه ترقوه سمت راست و جلو قفسه سینه قرار داده می شود و معمولا مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مراقبت از پیس میکر یا ضربان ساز مصنوعی چه باید کرد ؟

بیماری که برای پیس میکر یا ضربان ساز مصنوعی قرار داده شده باید تا 1 ماه هفته ای 1 بار جهت برسی به درمانگاه مراجعه کند روزانه باید محل ورود سیم ها و مولد نبض مورد برسی قرار گیرد و اگر علائمی نظیر التهاب ، قرمزی ، حساسیت و یا ترشح مشاهده شد مورد توجه پزشک قرار گیرد.

سعی کنید از پوشیدن لباس های تنگ جدا اجتناب کنید. از دستکاری مولد ضربان ساز خودداری کنید.

 به طور معمول نبض فرد بیمار باید روزانه چک شود در صورتی که تند یا کند بزند باید با پزشک مشورت شود چون ممکن است نشان دهنده مشکل در دستگاه باشد. به هیچ عنوان به مولد پیس میکر ضربه نزنید.

آیا فردی که پیس میکر یا ضربان ساز مصنوعی برایش گذاشته شده می تواند ورزش سنگین کند؟

به هیچ عنوان ورزش سنگین نکنید و سعی کنید از برخورد های بدنی شدید جدا اجتناب کنید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید