مردانی که به تازگی پدر شده‌اند هم افسردگی می‌گیرند

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

 مردانی که به تازگی پدر شده‌اند هم افسردگی می‌گیرند

بیشتر اوقات افسردگی در دروان بارداری و بلافاصله پس از زایمان را به زنان باردار نسبت می‌دهند، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که پدرانی که در انتظار به دنیا آمدن فرزندشان هستند هم می‌توانند نشانه‌‎های مشابهی داشته باشند.

تحقیقی در نیوزلند نشان می‌دهد که پدرانی که در انتظارند تا فرزندشان متولد شود یا فرزندشان به دنیا آمده است، اگر از سلامت برخوردار نباشند و یا سطح اضطراب در آنان بالا باشد، در خطر ابتلا به افسردگی هستند.

بسیاری از مردان ممکن است ندانند که افسردگی مرتبط با زایمان می‌تواند به آنان نیز هجوم آورد.

لیزا آندروود ، سرپرست تیم تحقیقی دانشگاه آوکلند  می‌گوید: "خیلی مهم است علایم را در پدران به سرعت تشخیص داد و درمان کرد، و مسلماً اولین قدم در این راه بالا بردن آگاهی است."

این تحقیق بیش از 3.500 مرد با میانگین سنی 33 سال را شامل می‌شد. از این افراد در زمانی مصاحبه صورت گرفت که شریک‌شان در سه ماهه سوم بارداری به سر می‌بردند. 9 ماه پس از زایمان فرزندشان، آنان دوباره مورد مصاحبه قرار گرفتند.

طبق یافته‌های تیم آندروود، علایم افسردگی در 3/2 درصد از مردان طی دوران بارداری شریک‌شان و در 3/4 درصد از آنان طی 9 ماه پس از زایمان افزایش یافته بود.

یافته‌ها نشان می‌داد مردانی که احساس اضطراب داشتند و یا سلامت‌شان نسبتاً ضعیف بود بیشتر در معرض علایم افسردگی بودند.

پس از زایمان، علایم افسردگی پدران، با داشتن اضطراب طی دوران بارداری، داشتن سلامت ضعیف و یا سابقه‌ی افسردگی قبلی در ارتباط بود.

نویسندگان این تحقیق همچنین بیان می‌کنند عوامل اجتماعی دیگر، مانند این که پدر دیگر با مادر در ارتباط نباشد، و یا بیکاری، نیز احتمال ابتلا به افسردگی پس از تولد فرزند را افزایش می‌دهد.

طبق گفته محققان در رابطه با افسردگی مردانی که به تازگی پدر شده‌اند تحقیقات اندکی صورت گرفته است.

طبق گفته دکتر تینا والش ، پزشک سرپرست بیمارستان ساوت اوکز در آمیتی‌ویل نیویورک ، " در حالی که درباره افسردگی در زنان آگاهی زیادی وجود دارد، دانش و توجه بسیار کمتری به نقش افسردگی پدر در نهاد خانواده شده است."

به گفته وی " درک و شناسایی زودرس علایم افسردگی در پدران اولین قدم در راه پیشگیری یا درمان زودهنگام و ارتقا سلامت پدران، مادران و فرزندان آنان است."

دکتر ایمی بکسی ، سرپرست خدمات روانشناسی بیماران بزرگ‌سال در بیمارستان لنوکس هیل نیویورک سیتی ، گزارش نموده است که " این تحقیق باید بر اهمیت سلامت پدر طی بارداری و پس از آن تاکید کند، و همچنین اهمیت سلامت و دوری از اضطراب در مردانی که در انتظارند و یا به تازگی پدر شده‌اند را نیز می باید مورد توجه قرار دهند.

 

بیشتر بخوانید

افسردگی پس از زایمان در زنان
آنچه باید از افسردگی پس از زایمان بدانید
افسردگی مقاوم به درمان
گاهی حتی با انجام درمانهای مکرر، افسردگی در فرد درمان نمی شود.
علل بروز افسردگی
افسردگی بیماری شایعی است و علایم آن تاثیر بسزایی در روند زندگی فرد دارد.
شناسایی علایم جسمانی ابتلا به افسردگی
اغلب افراد نمی دانند که بروز افسردگی علاوه بر علایم ظاهری، غالباً همراه با علایم جسمانی می باشد.
تاثیر درمان افسردگی در کاهش خطر مرگ سالمندان
در سنین بالا افراد به دلایل مختلفی دچار افسردگی می شوند، اما این افسردگی جزیی از روند کهولت سن نم...
آیا افسردگی ژنتیکی است
آیا بروز افسردگی به عوامل ژنتیکی مرتبط است یا عوامل محیطی؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید