مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها قربانی می گیرد

view

 به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان غذا و دارو، دکتر فاطمه سلیمانی افزود: امروزه هرچند بسیاری از عفونت های باکتریایی توسط آنتی بیوتیک ها درمان می شوند اما باکتری ها در برابر آنها از خود دفاع می کنند.
وی ادامه داد: وقتی باکتری ها به دفعات با آنتی بیوتیک روبرو شوند، در مقابل آنها مقاوم می شوند؛ برخی باکتری ها تا آن اندازه قوی می شوند که داروهای دیگر نمی توانند آنها را از بین ببرند و سلامت انسان ها به خطر می افتد.
وی ادامه داد: زمانی که آنتی بیوتیک نتواند اثر کنند، موجب طولانی و پیچیده تر شدن بیماری، افزایش میزان مراجعه به پزشک ، افزایش موارد بستری شدن در بیمارستان و افزایش نیاز به داروهای گران تر و سمی تر می شود. در این صورت تنها بیماران نیستند که از این چرخه رنج می برند، بلکه افراد سالم جامعه هم ضربه خواهند خورد.
دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو به شهروندان توصیه کرد که هیچگاه خودسرانه و بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف نکنند زیرا بیماری ها با علایم مشابه ، درمان های متفاوت دارند.
سلیمانی تاکید کرد: حتما باید دوره درمان با آنتی بیوتیک کامل شود چراکه درمان غیرمسیولانه و خودسرانه می تواند به جای ریشه کن کردن بیماری، موجب پیدایش عفونتی جدی تر و خطرناک تر شود.
وی اضافه کرد: اغلب علایم سرماخوردگی و گلودرد ناشی از عفونت های ویروسی بوده که آنتی بیوتیک در درمان آن بی تاثیر است و معمولا علایم پس از سه تا پنج روز خود به خود بهبود می یابد.
وی ادامه داد: بنابراین اگر پزشک تجویز آنتی بیوتیک را برای درمان لازم ندانست، بیماران باید توصیه او را بپذیرند و اگر علایم بیماری بعد از یک هفته از بین نرفت باید دوباره نزد پزشک رفت.
سلیمانی افزود: بهتر است تصمیم گیری برای مصرف کردن یا نکردن این داروها را برعهده پزشک معالج گذاشت تا از ایجاد خطر عفونت های مقاوم در آینده جلوگیری شود.
سلیمانی خاطرنشان کرد: تشخیص درست و به موقع برای استفاده از آنتی بیوتیک ها یکی از هنرهای پزشکان است تا بیمار با مصرف کمترین تعداد آنتی بیوتیک بهبودی کامل یابد.
منبع: ایرنا

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید