موفقیت محققان کشور در تولید ارگانیک گیاه زعفران

view

چنور محمدی مجری این طرح در گفت‌وگو با ایسنا، زعفران را گیاهی از تیره زنبقیان دانست و گفت: در این تحقیقات توانستیم زعفران پاک و سالم بدون کاربرد سم و کود شیمیایی تولید کنیم.


وی با تاکید بر این‌که زعفران تولید شده ارگانیک است، یادآور شد: برای تولید ارگانیک محصولات باید به مدت سه سال مزرعه از هیچ سم و کود شیمیایی استفاده نکرده باشد.


مجری این طرح با تاکید بر این‌که در مزرعه زعفران ارگانیک از ریز مغذی‌ها و محلول‌های پاششی استفاده شده است، افزود: از سال 1391 اقدام به تولید کشت ارگانیک زعفران در کرمانشاه کردیم.


محمدی زعفران را مناسب برای بهبود عملکرد سیستم گوارش و افزایش اشتها دانست و ادامه داد: از آنجا که این محصول به گردش خون کمک می‌کند، موجب کاهش اختلالات کلیه، مثانه و کبد می‌شود. علاوه بر آن زعفران خاصیت تسویه‌کنندگی خون و ضدالتهابی دارد.


وی زعفران را گیاهی نیمه گرمسیری دانست که در نقاطی که دارای زمستان‌های ملایم و تابستان گرم و خشک داشته باشد، رویش دارند.


این محقق با تاکید بر این‌که گیاه زعفران مقاومت بالایی در برابر سرمای زیاد دارد، خاطرنشان کرد: ولی از آنجا که دوران رشد این گیاه مصادف با پاییز و زمستان و اوایل بهار است از این‌رو برای کشت آن نیاز به هوای مناسب و معتدل است.


وی با تاکید بر این‌که در دوره خواب یا استراحت این گیاه، آبیاری یا بارندگی برای آن مضر است، اضافه کرد: از این‌رو کشت این محصول در مناطقی چون گیلان و مناطق گرم جنوب رایج نیست.


محمدی خاک این محصول را سبک با ترکیبی از شن و روس دانست و اضافه کرد: در چنین خاکی پیاز زعفران علاوه بر تامین مواد غذایی در مقابل شرایط خاص منطقه‌ای نیز مقاومت دارد.


به گزارش ایسنا، سومین جشنواره گیاهان دارویی با زمینه‌ گیاه زعفران در مصلای تهران برگزار و این محصول به عنوان محصول فناوری ارگانیک عرضه شد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید