نشستن های طولانی مدت عامل بروز عارضه های قلبی، دیابت و مرگ زودرس

دکتر حسن اسماعیلی

view

امروزه تحقیقات بسیاری در زمینه ی خطرات ناشی از نشستن های طولانی مدن صورت گرفته اند، طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات صورت گرفته در این زمینه بیش از نیمی از زمان بسیاری افراد به نشستن های پیاپی می گذرد.

 تماشای تلویزیون، کار با کامپیوتر از جمله فعالیتهایی هستند که افراد در ساعاتی که بیدار هستند انجام می دهند و نیازی به حرکت فرد ندارد و فرد به صورت نشسته این فعالیتها را انجام می دهد.

 اما تمام این زمانهایی که فرد بصورت نشسته سپری می کند او را به مرگ نزدیکتر می کند.

حتی کسانیکه یک ساعت در روز را به ورزش می گذرانند نیز نباید تصور کنند که انجام ورزش در طول روز می تواند آنها را از خطرات ناشی از نشستن های طولانی مدت دور نماید.

در مطالعات صورت گرفته مشخص شده افرادیکه زمانهای طولانی را به نشستن می گذرانند از احتمال بیشتری برای دچار شدن به مرگ زودرس برخوردارند.

خطراتی که نشستن های طولانی مدت برای سلامت فرد به همراه دارد بسیار گستردده است. در این افراد احتمال بروز دیابت نوع دوم بیشتر از سایر افراد است .

در یکی از پژوهشها نتایج نشان داده است که بیشتر نشستن و کمتر فعال بودن می تواند  باعث بالا رفتن احتمال بروز دمانس در افراد گردد.

 اینکه چطور نشستن های طولانی مدت باعث به خطر انداختن سلامت انسان می شود امری بدیهی است. برخی یافته ها حاکی از آنند که این امر می تواند متابولیسم چربیها و قند را تحت تاثیر قرار دهد که هر دوی این عوامل از جمله عوامل مهم در ابتلای انسان به دیابت و عارضه های قلبی هستند. سر پا ماندن بجای نشستن می تواند 30 درصد کالری بیشتری از کالریهای اضافی شما را بسوزاند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید