نکاتی در مورد بیماری آسم ریوی

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

آسم عبارت است از ایجاد حساسیت و التهاب در راه های هوایی که موجب انسداد در مسیر عبور هوا می گردد و نتیجه آن ایجاد تنگی نفس، سرفه مزمن و خس خس سینه  می باشد. این بیماری در صورت همکاری بیمار با پزشک و مصرف داروهای تجویزی که اغلب به شکل اسپری می باشند قابل کنترل و درمان می باشد و هیچگونه احتمال سرایت و واگیری در آن وجود ندارد.

آسم در اغلب موارد جنبه آلرژیک دارد و مواجهه به آلرژن های محیط زندگی سبب تشدید آن می گردد.

از تماس با دود سیگار یا دودهای دیگر مثل دود حاصل از سوخت ذغال یا هیزم یا دود اسفند پرهیز کنید. در آشپزخانه تهویه مناسب باشد و هنگام پخت پز موادی که ایجاد دود و بخار محرک می نماید مثل سرخ کردن در

روغن ضمن استفاده از تهویه مناسب از ماسک استفاده کنید.

از مواجهه با گرد و غبار فراوان و آلودگی هوا پرهیز کنید و در صورت مواجهه اجباری با این گونه مواد  از ماسک استفاده کنید.

از مواجهه با مواد محرکی مانند عطر و اسپر ی های خوش بو کننده و سموم و حشره کش هاو تافت  مو و مواد شوینده اسیدی و وایتکس و جوهر نمک پرهیز کنید.

تماس با حیوانات خانگی خصوصاً موی گربه و پرندگان موجب تشدید بیماری در شما می گردد. حتی بالش زیر سر شما بهتر است از جنس پر نباشد.

رطوبت محیط زندگی خود را کنترل کنید چون رطوبت موجب رشد کپک ها و مایت ها (موجودات ذره بینی که در محیط گرم و مرطوب منزل رشد می کنند) می گردد. کپک و مایت موجب تشدید آلرژی می گردند .زندگی در طبقات بالاتر ساختمان با رطوبت کمتری همراه است. از دستگاه بخور حتی الامکان استفاده نکنید و در روزهای آفتابی درها و پنجره ها را باز کنید تا رطوبت در منزل متراکم نشود.

جهت مقابله با مایت ها ملحفه و روکش بالش ها را هر هفته با آب گرم شستشو دهید- گرد و غبار محیط

زندگی را بزدایید و از وسایل خاک گیر مثل کوسن، موکت، پتوهای پرزدار در اتاق خواب کمتر استفاده کنید. کفپوش منزل بهتر است به جای موکت، سرامیک یا سنگ یا پارکت باشد. وسایل قدیمی و روزنامه های قدیمی در منزل انبار نشود.

در فصل بهار مراقب گرده گیاهان باشید. در محیط منزل از گل های طبیعی استفاده نکنید و از بریدن چمن و علف و کارهای باغبانی حتی الامکان پرهیز کنید.

فعالیت فیزیکی و ورزش نباید محدود شود ولی نکات زیر را رعایت کنید:

-قبل از فعالیت فیزیکی بدن خود را گرم کنید.

-فعالیت را به آهستگی شروع کرده و به صورت تدریجی زیاد کنید.

- از فعالیت در هوای سرد و خشک و ورزش هایی مثل اسکی و هاکی روی یخ پرهیز کنید- در صورت مواجهه با هوای سرد دهان و بینی خود را با ماسک یا شال گردن بپوشانید.

اسپری و داروهای تجویزی به درستی مصرف شده و در صورت تجویز پزشک از داروهای خاصی قبل از فعالیت فیزیکی استفاده کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید