نکات مهم در حفظ سلامت بارداری چندقلویی

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

1- مادرانی که چند قلو باردار هستند باید اسید فولیک بیشتری مصرف کنند. این مادران باید به منظور جلوگیری از بروز نقص های مادرزادی مربوط به سیستم عصبی مرکزی باید از مقادیر بیشتری اسید فولیک با تجویز پزشک استفاده نمایند.

2- در صورتیکه چند قلو باردار هستید حتماً بیشتر از مادرانی که تک قلو باردار هستند به پزشک متخصص زنان خود مراجعه نمایید. افرادیکه چند قول باردار هستند نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به مادرانی که تک قول باردار هستند دارند. همچنین سونوگرافی های بیشتری برای بررسی روند رشد جنین ها صورت می پذیرد.

3- مادرانی که چند قلو باردارند اغلب احساس درد جسمانی بیشتری دارند. این افراد اغلب دچار درد در ناحیه ی کمر و پشت هستند و بیشتر دچار سوزش سردل و اختلالات خواب می گردند.

4- تهوع صبحگاهی در مادرانی که چند قلو باردار هستند شدیدتر است. از آنجاییکه هورمون گنادو تروپین در جفت مادرانی که چند قلو باردار هستند بیشتر ترشح می گردد، احساس تهوع در سه ماهه ی اول بارداری در این مادران بیشتر خواهد بود. البته در بیشتر مواقع تهوع صبحگاهی بعد از سه ماهه ی سوم کمتر خواهد شد.

5- احتمال بروز کم خونی و همچنین خونریزی پس از زایمان در مادرانی که چند قلو باردارند بیشتر می باشد.

6- اضافه وزن در مادرانی که چند قلو باردارند بیشتر است زیرا به تعداد هر جنین، جفت و میزان بیشتری مایع آمینوتیک وجود دارد. البته توجه می شود که اضافه وزن مادر بیشتر از 20 کیلو نگردد.دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید