هزینه 2 هزار میلیارد تومانی درمان سرطان در کشور

view

:دادستان دیوان محاسبات کشور گفت: ایرانی ها سالانه دو هزار میلیارد تومان برای درمان سرطان هزینه می کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان،دکتر فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور صبح امروز در نوزدهمین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی گفت: این مشارکت عظیم به نوعی وظیفه همه مسیولان را در حوزه‌های برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر عملکرد اجرا سنگین‌تر می‌کند و باید با فعالیت بیشتر و خدمت رسانی بهینه از خجالت مردم در بیاییم.

وی در ادامه با اشاره به گستردگی حوزه کاری وزارت بهداشت و رسالت کاری تعریف شده‌اش در بخش‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: از آنجا که بازوی عملیاتی وزارتخانه، دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند که در مقایسه با سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها حوزه بسیار گسترده و حساسی دارند که مخاطبان و ذینفعان‌اش مردم هستند باید فعالیت‌ها بسیار جدی‌تر انجام شوند.

دادستان دیوان محاسبات کشور خاطرنشان کرد: در بخش آموزش و پرورش هم مخاطبانش مردم هستند اما مقطعی است و بعد از اتمام تحصیل ارتباط قطع می‌شود، اما درحوزه پزشکی این گستردگی عام الشمول در تمام سنین است حتی قبل از تولد و در دوره جنینی است.

وی سلامت را مهم‌ترین فاکتور در کنار امنیت دانست و گفت: وقتی مواجه‌ایم با حوزه‌ای با این گستردگی و حساسیت وظیفه هم است که در بخش برنامه ریزان و پشتیبانی‌های دیگر این بخش را در انجام بهینه کمک کنیم و متولیان امر توجه ویژه داشته باشند.

شجاعی در ادامه افزود: دیوان محاسبات صرفا به عنوان دستگاه نظارتی نیست و ناظر جایگاهی بالا‌تر و حساستر از حسابرس و بازرس را دارد و حامی مجری است برای تحقق یک هدف.

دادستان دیوان محاسبات کشور تاکید کرد: دیوان محاسبات را در مقابل خودتان نبینید بلکه با اتخاذ سیاستهای تعاملی در کنار خودتان ببینید. این اطمینان را می‌دهم که ما دنبال مچ گیری نیستیم بلکه مقررات را به نحوی تفسیر می‌کنیم که جلوی توسعه را نگیریم.

وی تصریح کرد: رسیدگی به امور مالی و حقوقی را از مدیران مالی مطالبه می‌کنیم چون مشغله کاری روسای دانشگاه‌ها اجازه رسیدگی به مسایل ریز حقوقی و مالی داشته باشند و دوستان با فراق بال و اطمینان بیشتر در بخش خدمت رسانی بپردازند از دیوان محاسبات هم هیچ دغدغه‌ای نداشته باشند.

دکتر شجاعی در خصوص بحث طرح تحول گفت: این طرح مهم که در تعاقب سیاستهای رهبری و مبتنی بر مصوبه هیات وزیران تحت عنوان هزینه اجرای بند ب ماده ۳۴ برنامه پنجم توسعه و بند ۹ قانون برنامه بودجه ۹۳ است که با توجه به گستردگی آن با اعتبار ۴۸ هزار میلیارد ریال که ۲۷ هزار میلیارد آن توسط سازمان هدفمندی در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه همواره تعامل خوبی بین دیوان محاسبات و وزارت بهداشت وجود داشته است، افزود: گاهی شیطنت‌های رسانه‌ای کار را سخت می‌کند اما، ما به عنوان یک شهروند که از خدمات پزشکی خوبی برخورداریم و از آثار مثبت آن کاملا اطلاع داریم بخصوص در رسیدگی به قشر آسیب پذیر جامه که از اجرای این طرح بیشتر منتفع شدند و کاملا محسوس بود.

دکتر شجاعی در ادامه گفت: می‌توان با بهره گیری از سامانه‌های کنترلی نظارت بر اجرای طرح تحول سلامت به نحوی که در مراکز استانی قابل کنترل و ارزیابی باشد، طرح را در راستای اهدافش ارزیابی کنیم.

وی اجرای اقدامات و فعالیت‌ها را در راستای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار داد و گفت: هر چه در حوزه پیشگیری توجه کنیم هزینه‌های درمان کاهش پیدا می‌کند مثلا صرف سالانه ۲ هزار میلیارد تومان برای درمان سرطان که ۴۰ درصد آن قابل پیشگیری است.

دکتر شجاعی در پایان استفاده از ظرفیت طب سنتی را با اهمیت دانست و گفت: باید در پیش بینی احکام و منابع در برنامه ششم در بخش سلامت بر اساس سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری، پیش بینی بار مالی لازم صورت بگیرد.


سلامت نیوز: هزینه 2 هزار میلیارد تومانی درمان سرطان در کش

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان،دکتر فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور صبح امروز در نوزدهمین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی گفت: این مشارکت عظیم به نوعی وظیفه همه مسیولان را در حوزه‌های برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر عملکرد اجرا سنگین‌تر می‌کند و باید با فعالیت بیشتر و خدمت رسانی بهینه از خجالت مردم در بیاییم .

 

وی در ادامه با اشاره به گستردگی حوزه کاری وزارت بهداشت و رسالت کاری تعریف شده‌اش در بخش‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: از آنجا که بازوی عملیاتی وزارتخانه، دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند که در مقایسه با سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها حوزه بسیار گسترده و حساسی دارند که مخاطبان و ذینفعان‌اش مردم هستند باید فعالیت‌ها بسیار جدی‌تر انجام شوند .

 

دادستان دیوان محاسبات کشور خاطرنشان کرد: در بخش آموزش و پرورش هم مخاطبانش مردم هستند اما مقطعی است و بعد از اتمام تحصیل ارتباط قطع می‌شود، اما درحوزه پزشکی این گستردگی عام الشمول در تمام سنین است حتی قبل از تولد و در دوره جنینی است .

 

وی سلامت را مهم‌ترین فاکتور در کنار امنیت دانست و گفت: وقتی مواجه‌ایم با حوزه‌ای با این گستردگی و حساسیت وظیفه هم است که در بخش برنامه ریزان و پشتیبانی‌های دیگر این بخش را در انجام بهینه کمک کنیم و متولیان امر توجه ویژه داشته باشند .

 

شجاعی در ادامه افزود: دیوان محاسبات صرفا به عنوان دستگاه نظارتی نیست و ناظر جایگاهی بالا‌تر و حساستر از حسابرس و بازرس را دارد و حامی مجری است برای تحقق یک هدف .

 

دادستان دیوان محاسبات کشور تاکید کرد: دیوان محاسبات را در مقابل خودتان نبینید بلکه با اتخاذ سیاستهای تعاملی در کنار خودتان ببینید. این اطمینان را می‌دهم که ما دنبال مچ گیری نیستیم بلکه مقررات را به نحوی تفسیر می‌کنیم که جلوی توسعه را نگیریم .

 

وی تصریح کرد: رسیدگی به امور مالی و حقوقی را از مدیران مالی مطالبه می‌کنیم چون مشغله کاری روسای دانشگاه‌ها اجازه رسیدگی به مسایل ریز حقوقی و مالی داشته باشند و دوستان با فراق بال و اطمینان بیشتر در بخش خدمت رسانی بپردازند از دیوان محاسبات هم هیچ دغدغه‌ای نداشته باشند .

 

دکتر شجاعی در خصوص بحث طرح تحول گفت: این طرح مهم که در تعاقب سیاستهای رهبری و مبتنی بر مصوبه هیات وزیران تحت عنوان هزینه اجرای بند ب ماده ۳۴ برنامه پنجم توسعه و بند ۹ قانون برنامه بودجه ۹۳ است که با توجه به گستردگی آن با اعتبار ۴۸ هزار میلیارد ریال که ۲۷ هزار میلیارد آن توسط سازمان هدفمندی در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است .

 

وی با اشاره به اینکه همواره تعامل خوبی بین دیوان محاسبات و وزارت بهداشت وجود داشته است، افزود: گاهی شیطنت‌های رسانه‌ای کار را سخت می‌کند اما، ما به عنوان یک شهروند که از خدمات پزشکی خوبی برخورداریم و از آثار مثبت آن کاملا اطلاع داریم بخصوص در رسیدگی به قشر آسیب پذیر جامه که از اجرای این طرح بیشتر منتفع شدند و کاملا محسوس بود .

 

دکتر شجاعی در ادامه گفت: می‌توان با بهره گیری از سامانه‌های کنترلی نظارت بر اجرای طرح تحول سلامت به نحوی که در مراکز استانی قابل کنترل و ارزیابی باشد، طرح را در راستای اهدافش ارزیابی کنیم .

 

وی اجرای اقدامات و فعالیت‌ها را در راستای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار داد و گفت: هر چه در حوزه پیشگیری توجه کنیم هزینه‌های درمان کاهش پیدا می‌کند مثلا صرف سالانه ۲ هزار میلیارد تومان برای درمان سرطان که ۴۰ درصد آن قابل پیشگیری است .

 

دکتر شجاعی در پایان استفاده از ظرفیت طب سنتی را با اهمیت دانست و گفت: باید در پیش بینی احکام و منابع در برنامه ششم در بخش سلامت بر اساس سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری، پیش بینی بار مالی لازم صورت بگیرد
منبع: سلامت نیوز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید