واژن پس از زایمان طبیعی به حالت قبل بر می گردد؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

آیا واژن پس از زایمان طبیعی به حالت قبل بر می گردد؟

 اگرچه در دوران بارداری، سایز واژن افزایش می یابد و پس از زایمان طبیعی انتظار زیادی است که به حالت قبل از بارداری برگردد، اما می توان کمک کرد تا واژن عملکرد نرمال خود را به دست آورد.

این عمل تنها به زمان و مراقبت نیاز دارد.

چقدر طول می کشد که واژن به حالت قبل از زایمان بر گردد؟

آنچه که بیشتر از هر چیز در این روند با اهمیت قلمداد خواهد شد، روند زایمان است. از آنجائیکه واژن قابلیت گسترش دارد، اما قابلیت کشسانی ندارد، ممکن است حین زایمان دچار پارگی شود. البته این حالت را می توان با استفاده از نرم کننده ها و لوبریکانت ها و ماساژ ماهیچه پرینه در زمان زایمان کاهش داد.

روند زایمان از فردی به فردی دیگر متفاوت است.

به طوریکه ممکن است یک خانم بتواند یک جنین 4 کیلویی را به راحتی و بدون هیچ پارگی متولد کند و فرد دیگری فرزندی با وزن کمتر را نتواند بدون پارگی متولد کند.

خوشبختانه واژن دارای جریان خون بسیار گسترده است و این مسئله می تواند به بهبود سریعتر آن کمک کند و به همین دلیل است که اغلب ظرف 6 هفته پس از تولد پارگی واژن بهبود می یابد. اما همانطور که می دانید تنها پارگی ها ظرف 6 هفته بهبود می باید و این به معنی بازگشت واژن به حالت قبل از بارداری و زایمان نیست.

تغییرات واژن در دوران شیردهی

تغییرات واژن حتی در بسیاری از خانمها تا زمانی که به طور کامل شیردهی را قطع نکرده اندّ، ادامه دارد و کاهش سطح استروژن در دوران شیردهی می تواند به خشکی واژن، مقاربت دردناک و کاهش میل جنسی بینجامد. به همین دلیل به خاطر داشته باشید که با استفاده از لوبریکانت ها و معاشقه پیش از رابطه جنسی می توان شدت علائم را کاهش داد.

مادر ممکن است از تاثیر کشیدگی و بزرگ شدن واژن بر عملکرد جنسی خود نگران باشد

بر طبق مطالعات جای نگرانی نیست، زیرا تنگی واژن اغلب بر عملکرد جنسی افراد اثرگذار نیست. به همین دلیل  اگر پس از زایمان دچار کاهش میل جنسی شده اید، به خاطر داشته باشید که واژن هم یک ماهیچه است و یک ماهیچه ضعیف نیاز به تقویت شدن دارد. در این حالت انجام تمرینات عضلات کف لگن که به ورزش کگل معروف است می تواند در بازگشت ماهیچه های لگنی به فرم مناسب کمک کننده باشد.

مطمئنا اگر ورزش کگل نتواند مشکلات ناحیه لگن را بهبود دهد، حداقل می تواند به بهبود روابط جنسی و عملکرد جنسی افراد کمک کند. زیرا ارگاسم انقباض و آزاد سازی ماهیچه های دیواره لگن است و ورزش کگل می تواند به تقویت ماهیچه ها کمک کند و باعث بهبود ارگاسم شود.

 

 

واژن پس از زایمان طبیعی به حالت قبل بر می گردد؟

 

آیا مصرف داروهای گیاهی برای تنگ کردن واژن مورد تایید است؟

آنچه که توصیه نمی شود مصرف درمان های گیاهی جهت تنگ کردن واژن و بهبود روابط جنسی است. زیرا می توانند حاوی موادی باشند که باعث آسیب به پوست و تورم واژن شوند.

لیزر درمانی واژن یا جوان سازی واژن

لیزر درمانی واژن که جوان سازی واژن هم گفته می شود به وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا جهت درمان خشکی و درد تائید شده است. اما این روش برای تنگ کردن واژن به کار نمی رود.

به طور کلی توصیه می شود برای شروع رابطه جنسی پس از زایمان طبیعی حتماً با پزشک خود مشورت کنید و پس از معاینه و تایید پزشک اقدام کنید.

اگر روشهایی که در بالا مطرح شده نتوانست به بهبود عملکرد جنسی شما کمک کند حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید