پارگی شبکیه

دکتر مریم کریم حدیثی

view

پارگی شبکیه

پارگی شبکیه

علاِئم

  • نقاطه کوردردید
  • تاری دید
  • برق زدن ناگهانی چشم
  • تغییر دردید
  • ازدست دادن قسمتی از دید
  • نوار یا خطوط شناوردردید
  • کوری

درباره پارگی شبکیه

پارگی شبکیه زمانی اتفاق می افتد که شبکیه از لایه بافتی که پشت چشم قرار دارد و آن را حمایت می کند جدا شود. این می تواند موجب نرسیدن اکسیژن به شبکیه و از دست دادن دائمی بینایی در صورت عدم درمان شود. پارگی شبکیه می تواند موجب جرقه زدن نور در دید سطحی چشم ها، تاری دید و حالت مگس پراندن چشم ها شود. شرایط زیادی می تواند منجر به پارگی شبکیه شود شامل صدمه به چشم، جراحی چشم، دیابت و یا یک اختلال التهابی. گاهی اوقات بدون علت مشخصی اتفاق می افتد.

آیا میدانید

آیا می دانید؟ پارگی شبکیه معمولا در افرادی که نزدیک بین هستند و در رده سنی 50-25 قرار دارند و افراد پیرتری که عمل جراحی آب مروارید شده اند شایع تر است. آسیب های پینت بال شایع ترین علت جداشدگی شبکیه در کودکان و نوجوانان است. افراد یهودی تبار احتمال جداشدگی شبکیه درشان بیشتر است.

پزشک چگونه پارگی شبکیه را تشخیص میدهد

برای تشخیص جداشدگی شبکیه پزشک تاریخچه پزشکی می گیرد و معاینات چشم را انجام می دهد. پزشک همچنین ممکن است درخواست سایر معاینات چشمی از قبیل الکترورتینوگرام، آزمون شکست، آنژیوگرافی فلوئوروسنس، اوفتالموسکوپی و اولتراسوند نیز بدهد.

عوامل خطر ابتلا به پارگی شبکیه

شما ممکن است در خطر پارگی شبکیه باشید اگر شما: خیلی نزدیک بین هستید، جراحی چشم داشته اید، بالاتر از 40 سال هستید، پارگی شبکیه در یک چشمتان داشته اید، صدمه به سر و یا چشم داشته اید.

درمان پارگی شبکیه

در بسیاری موارد درمان پارگی شبکیه جراحی است.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

پارگی شبکیه یک فوریت پزشکی است. اگر هر گونه از علائک پارگی شبکیه را دارید و یا هر گونه تغییر ناگهانی در بینایی تان دارید مستقیما به پزشک مراجعهکنید. اگر درمان در 24 ساعت اول شروع شود بسیار موثر است.

انتظار میرود در پارگی شبکیه

پارگی شبکیه دردناک نیست. شما ممکن است ناگهان متوجه نقاط کور، از دست دادن بینایی و حالت مگس پراندن شوید. بیشتر پارگی های شبکیه می توانند با موفقیت تحت عمل جراحی درمان شوند.

میزان ابتلا به پارگی شبکیه

از هر 10000 حدود 1 نفر هر ساله تحت درمان پارگی شبکیه قرار می گیرند.

اقدامات فوری در مورد پارگی شبکیه

پارگی شبکیه یک اورژانس پزشکی است که اگر در 24 ساعت اولیه که علائم را دارید درمان نشوید می تواند منجر به نابینایی شود. سریعا برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید و اگر نمی توانید رانندگی کنید با 911 تماس بگیرید.

حقایقی درمورد پارگی شبکیه

حدود 15 درصد از افرادی که جداشدگی شبکیه در یک چشم دارند در نهایت جداشدگی شبکیه در چشم دیگر را هم خواهد داشت.

عوامل تشدید کننده پارگی شبکیه

عدم دریافت مراقبت های پزشکی می تواند منجر به بد تر شدن علائم و از دست دادن بینایی شود.

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید