پوسیدگی دندانی

view

 وقتی دندان پوسیده تلقی می شود که سوراخ هایی در لایه های بیرونی دندان که مینا و عاج نام دارند ایجاد می گردد. مینا و عاج از لایه های درونی دندان که عصب در درون آن قرار دارد محافظت می نمایند.
در واقع عصب های دندان در لایه های زیرین و در عمق دندان وجود دارند. پس از مصرف غذا، در صورتیکه دندانهای خود را مسواک نزنید، باکتریهای موجود در دندان از اسید ناشی از غذا استفاده می کنند و مینا و عاج دندان را دچار پوسیدگی می نمایند.

اغلب زمانی افراد متوجه پوسیدگی می شوند که پوسیدگی عمیق شده و از حالت سطحی در آمده است زیرا در حالت سطحی پوسیدگی فرد اغلب احساس درد ندارد اما وقتی پوسیدگی به عمق دندان و به عروق و اعصاب دندان می رسد، فرد متوجه درد ناشی از آن می شود. در واقع پوسیده شدن مینا و عاج باعث می شود تا لایه های زیرین بدون محافظ باقی بماند و بوسیله ی کوچکترین محرکی فرد احساس درد در ناحیه ی دندان خواهد داشت.
در صورتیکه پوسیدگی در فرد عمیق باشد احتمالاً فرد برای از بین بردن درد در ناحیه ی دندان خود باید عصب کشی نماید و یا اگر مشکل با عصب کشی حل نگردد، کشیدن دندان راهکار اخر خواهد بود.
 از آنجاییکه درد در دندانها یکی از آزاد دهنده ترین دردهایی است که برای انسان اتفاق می افتد بهتر است با حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان خود از بروز دندان درد جلوگیری نمایید. تعویض به موقع مسواک و همچنین استفاده از دهانشویه ها نیز توصیه می گردد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

دکترهمه
درصورتی که سوالی دارید میتوانید سوال خود را از این قسمت ارسال کنید

دکترهمه

درصورتی که سوالی دارید میتوانید سوال خود را در این قسمت وارد کنید

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید