کاشت مو پس از سوختگی امکان پذیر است

دکتر محمد علی نیلفروش زاده

view

گاهی بی احتیاطیهای ما باعث دردسرهایی با آثار درازمدت میشود. خوشبختانه امروزه میتوان با اقدامهای زیبایی برخی از آنها را اصلاح و جبران کرد. جوان 25 سالهای برای « هفته نامه سلامت» نوشتهاند: «در جشن چهارشنبهسوری 3 سال قبل صورتم با انفجار ترقه دستساز سوخت...الان پوستم خوب شده ولی ریشم در برخی قسمتهای صورتم درنمیآید، آیا با کاشت مو میتوانم در منطقه سوخته ریش بکارم؟» در پاسخ باید بگویم که با آسیب پوست، مکانیسمهای ترمیم طی مدت کوتاهی باعث ترمیم آسیبدیدگی و ایجاد بافت جدید میشود.

آسیبدیدگیهای عمقی پوست از جمله در سوختگیهای عمقی پوست، جراحتها، زخمهای عمیق پوست و برخی بیماریهای پوست مثل لیکنپلان، آبلهمرغان، جوش غرور جوانی و لوپوس مشاهده میشود. سیستم ترمیمکننده تا حدی میتواند این آسیبدیدگیهای پوست را ترمیم کند ولی در نهایت محل جراحت، با بافت غیرطبیعی به نام جوشگاه پوشیده میشود.معمولا جوشگاه از نظر خاصیت کشسانی مشکل دارد و رنگ و قوام آن با پوست اطراف متفاوت است. در درمان جوشگاهها میتوان از روشهای متعدد مثل برداشتن بافت جوشگاه استفاده کرد. در صورتی که جوشگاه بزرگ باشد هم میتوان آن را کوچک کرد تا کمتر در معرض دید باشد.

از طرفی اگر بافت جوشگاه در مناطق مودار بدن مثل پوست سر، ریش، سبیل و ابرو باشد، میتوان با کاشت مو آن را از نظر مخفی کرد. عوامل و مشکلاتی که در این راه وجود دارد، اغلب به خونرسانی ضعیف در محل و سفت بودن محل جوشگاه برمیگردد. از طرفی به دلیل وجود مقدار زیادی بافت سفت (فیبروز) در جوشگاه، ممکن است که موهای کاشتهشده در جهت دلخواه رشد نکند اما با استفاده از تکنیکهای نوین برای خونرسانی بهتر مانند انجام لیزر و میکرونیدلینگ قبل از کاشت و همچنین کاشت گرافتهای (واحدهای فولیکولی مو) حداقل دارای 3-2 تار مویی، میتوان در ابتدا انعطافپذیری و خونرسانی بافت را بهتر و سپس پوشانندگی بهتری در محل ایجاد کرد.

کاشت مو، یکی از روشهای قطعی درمان در از دست دادن دایمی بخشی از موی سر، ریش، سبیل، مژه یا ابرو است. افرادی که به علت ابتلا به برخی بیماریها یا سوختگی و جوشگاه ناشی از تصادفها و جراحتهای مختلف یا جوشگاه ناشی از جراحی دچار ریزش موی غیرقابل برگشت در قسمتی از سر، ابرو، مژه یا سبیل خود شدهاند یا از روشهای کاشت قبل راضی نیستند، میتوانند از این راهکار بهره ببرند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید