کاندیدیازیس Candidiasis

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

کاندیدیازیس

عفونت قارچی، برفک، بثورات پوشک، عفونت های قارچی هم نامیده می شود.

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • درد در هنگام ادرارکردن
  • بوی واژن

درباره کاندیدیازس

کاندیدیازیس در هر جای بدن می تواند اتفاق بیفتد. کاندیدیازیس باعث رشد بی رویه مخمر ها می شود. قارچ ها همیشه در بدن وجود دارند. گاهی اوقات با افزایش تعدادشان موجب علائم می شوند. عفونت قارچی می تواند در واژن، دهان( که برفک نامیده می شود)، روی پوست، ناخن، و دیگر قسمت های بدن ظاهر شود.راش پوشک یک نوع کاندیدیازیس است. داروهای ضد قارچ معمولا برای درمان این عفونت ها کافی است. در افرادی با ضعف شدید سیستم ایمنی، کاندیدیازیس می تواند در بدن گسترش یابد و به درمان جدی تری نیاز داشته باشد.
 

آیا می دانید

 نوع مهاجم عفونت کاندیدیا که کاندیدمیا نامیده می شود، چهارمین عفونت خونی شایع در بین بیماران بستری در ایالت متحده است. سه نفر از هر چهار زن حداقل یک عفونت قارچی واژن را در طول عمر خود تجربه کرده اند. 15 درصد افراد با نقص سیستم ایمنی به یک بیماری سیستمیک با کاندیدیا دچار می شوند.

خود مراقبتی در کاندیدیازس(برفک دهان )نام دارد.

بیشتر عفونت های قارچی در خانه با داروهای ضد قارچ برطرف می شوند. اگر سیستم ایمنی ضعیف دارید، و علائم کاندیدیازیس ظاهر می شود یک وقت ملاقات از پزشک بگیرید.

پزشک چگونه کاندیدیازس(برفک دهان )نام دارد. را تشخیص میدهد

پزشک معمولا با یک معاینه ساده می تواند کاندیدیازیس را تشخیص دهد. در صورت انتشار کاندیدیازیس ممکن است آزمایش های بیشتری نیاز باشد.

عوامل خطر ابتلا به کاندیدیازس(برفک دهان )نام دارد.

سن، سیستم ایمنی ضعیف، دیابت، بارداری، دوران قاعدگی، یائسگی، مصرف داروهای استروئیدی و یا ضد سرطان، استفاده از آنتی بیوتیک، استفاده از دستگاه های کاشته شده در پوست مانند راه وریدی پورت از عوامل خطر کاندیدیازیس هستند.
 
بیشتر بخوانید علل سفیدی زبان چیست؟

درمان کاندیدیازس(برفک دهان )نام دارد.

درمان های متنوعی برای کاندیدیازیس در دسترس هستند. شامل: کرم ضد قارچی، لوسیون، قرص، و شیاف واژن. با پزشکتان تماس بگیرید تا برای شما بهترین گزینه را انتخاب نماید. برای عفونت های جدی تر پزشک ممکن است داروهای ضد قارچ خوراکی تجویز نماید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر اولین بار است که به عفونت قارچی مبتلا شده اید با پزشک تماس بگیرید. همچنین اگر مصرف بالای داروهای ضد قارچ عفونت شما را برطرف نمی کند. اگر علائم کاندیدیازیس همراه با تب، لرز و حالت تهوع دارید به اورژانس بروید. اگر علائم در خوردن و نوشیدنتان تداخل ایجاد می کند به اورژانس بروید. افراد با ضعف سیستم ایمنی بلافاصله با شروع علائم عفونت قارچی باید با پزشکشان تماس بگیرند.در افراد با ضعف شدید سیستم ایمنی کاندیدیازیس می تواند تهدید کننده حیات باشد.
 

انتظار میرود در کاندیدیازس.

با درمان مناسب اکثر عفونت های قارچی به خودی خود برطرف می شوند. عفونت های قارچی تناسلی، برفک، و بثورات پوشک معمولا ظرف 1 تا 2 هفته برطرف می شوند. در افراد با نقص سیستم ایمنی، عفونت قارچی سرسختانه تر هستند و ممکن است عود کند. وقتی عفونت قارچی در فردی با سیستم ایمنی ضعیف گسترش پیدا می کند می تواند کشنده باشد.

میزان ابتلا به کاندیدیازس

کاندیدیازیس شایع ترین عفونت قارچی است ودر 30 تا 55 درصد بزرگسالان سالم دیده می شود.

حقایقی درمورد کاندیدیازس

بیش از 20 گونه از قارچ کاندیدیا وجود دارد که باعث بسیاری از عفونت های قارچی می شود. شایع ترین نوع آن کاندیدیا آلبیکنس نام دارد.

عوامل تشدید کننده کاندیدیازس

آب و هوای گرم، لباس های تنگ، عدم رعایت بهداشت، تعویض دیر هنگام لباس زیر (یا پوشک بچه) موجب تشدید وضعیت می شوند.

از پزشک خود بپرسید

 خود درمانی (داروهای بدون نسخه) می تواند علائم عفونت قارچی ام را برطرف نماید؟ چه مدت طول می کشد که علائم برطرف شود؟ بیماری زمینه ای من می تواند موجب عفونت قارچی ام شده باشد؟ چه می توانم بکنم تا از عفونت قارچی جلوگیری کنم؟
 
بیشتر بخوانید 
راهکارهای پیشگیری از ابتلا به عفونتهای قارچی در خانمها
عفونت های قارچی شایعند و اغلب زنان یک بار در طول عمر خود دچار عفونت قارچی می شوند.
عفونت قارچی پا را بشناسیم
حدود نیمی از افراد در مقطعی از زندگی خود دچار عفونتهای قارچی پا می شوند 
 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید