کاهش مرگ و میر با تماس پوست به پوست مادر و نوزاد

view

پس از تولد نوزاد، در صورتیکه نوزاد دچار هیچ مشکل و عارضه ای نباشد، بهترین مکان برای نوزاد روی سینه ی مادر است تا نوزاد و مادر تماس پوست به پوست داشته باشند.

 محققان بر این باورند که تماس پوست به پوست مادر و جنین بلافاصله بعد از تولد نوزاد می تواند به تنظیم دمای نوزاد و بهبود تنفس وی کمک نماید.

و حالا در جدیدترین مطالعه ی صورت گرفته نتایج حاکی از آنست که تماس پوست به پوست مادر و جنین پس از تولد می تواند باعث کاهش نرخ مرگ و میر نوزادان با وزن کم باشد.

فواید مراقبت کانگورویی

 از تماس پوست به پوست با عنوان مراقبت کانگورویی مادر نیز یاد می شود. تماس پوست به پوست مادر و جنین بلافاصله پس از تولد می تواند روند تغذیه ی نوزاد از شیر مادر را بهبود بخشد، بر طبق گزارشات مرکز پیشگیری و کنترل بیماریها، تماس پوست به پوست مادر و نوزاد می تواند به طولانی تر شدن دوران تغذیه با شیر مادر کمک نماید.

در مطالعه ی حاضر که به سرپرستی دکتر گریس جان به انجام رسید محققان به بررسی مطالعات صورت گرفته در بین سالهای 2000 تا 2014 پرداختند. نتایج نشان داد که نوزادانی که در بدو تولد کمتر از 2 کیلو وزن داشته اند و فوراً تماس پوست به پوست با مادر داشته اند. 36 درصد کمتر دچار مرگ شده اند. همچنین در نوزادانی که در بدو تولد تماس پوست به پوست با مادر داشته اند احتمال بروز عارضه های عفونی 47 درصد کمتر می باشد.
در دو سال حدود 4 میلیون نوزاد در ماه اول تولد خود از دنیا می روند و بخش عمده ای از این نوزادان آنهایی هستند که نارس بدنیا می آیند و یا در بدو تولد وزن کمی داشته اند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید