کدام لیزر IPL، دایود یا الکساندایت مناسب است

دکتر امید زرگری

view

کدام لیزر برای درمان موهای زاید بهترین است؟ 

پاسخ پزشکان بر حسب اینکه خودشان مالک چه سیستمی هستند متفاوت است!

به نظر من و بر اساس مقالات موجود، تفاوت چندانی بین دایود و الکساندرایت وجود ندارد. اما ، مهمتر از نوع لیزر به کار رفته، کیفیت و مشخصات سیستم مورد اشاره است. (مثال ساده، اینکه پراید و مرسدس هر دو "ماشین" هستند و در کلیات شبیه یکدیگرند، اما همه میدانیم که از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند.

در حال حاضر لیزر بهترین روش برای درمان موهای زاید به شمار میرود و برای تمام بدن قابل استفاده است. مزایای لیزر به روشهای دیگر آن است که:

  • درد چندانی ندارد
  • بسیار سریعتر از روشهای فیزیکی دیگر مثل الکترولیز است
  • احتمال بروز جوشگاه یا تغییر رنگ به دنبال آن بسیار اندک است.
  • لیزر محدودیتهایی هم دارد:

هدف نهایی از درمان با لیزر کاهش موهای ضخیم منطقه مورد درمان است. از بین بردن کامل و دایمی همه موها در حال حاضر با هیچ روشی امکان پذیر نیست.

  • نکته دیگر آن که پاسخ افراد مختلف به لیزر متقاوت است. به طور متوسط حدود 6 جلسه لیزر برای هر ناحیه لازم است اما تعیین دقیق تعداد جلسات درمان توسط پزشک مقدور نمی باشد. فاصله بین جلسات در شروع درمان 4 تا 6 هفته بوده و سپس به تدریج بیشتر می شود. معمولا پس از 6 جلسه لیزر، از تراکم و تعداد موها حدود 60 تا 70 درصد کاسته میشود. برای حفظ اثر درمان اغلب بیماران باید در ماه های بعد از درمان اولیه، درمان را هر چند ماه یکبار یک تا دو جلسه تکرار کنند. 

برای لیزر درمانی سعی نمایید که :

  • از 2 تا 3 هفته قبل از شروع درمان لیزر، از کندن مو ها در ناحیه مورد نظر خودداری کنید. در این مدت میتوانید برای اصلاح موها از روش هایی چون چیدن، کوتاه کردن، تراشیدن یا کرم های موبر استفاده کنید.
  • در تعداد اندکی از بیماران پوست ناحیه مورد درمان ممکن است موقتا کم رنگ تر یا پر رنگ تر گردد. این تغییرات معمولا پس از چند هفته از بین میروند. بهتر است از 2 هفته قبل از لیزر تا چند هفته پس از آن از قرار گرفتن در برابر نور شدید خورشید پرهیز کرده و در تمام این مدت از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.  

لیزر موهای زاید بدن هیچگونه خطر دراز مدتی ندارد و سبب ایجاد سرطان پوست ، سینه و یا ناباروروی یا تحریک غدد لنفاوی زیر بغل نمیشود. 

متخصصین

امید زرگری

امید زرگری

پوست، مو و زيبايي

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید