کمبود ویتامین "D" باعث کاهش سطح ایمنی و بروز انواع آلرژی می شود

view

به گزاش "وبدا" اعظم فرمانی با بیان این مطلب افزود : ویتامین "D " یکی از ویتامین های محلول در چربی است که به آن ویتامین آفتاب هم می گویند، این ویتامین در بدن با عمل تجزیه نور ماوراء بنفش روی پوست تولید می شود.

وی با اشاره به نقش ویتامین"D " در جذب کلسیم در بدن و رشد و استحکام دندان ها و استخوان ها، می افزاید: کمبود ویتامین "D " باعث کاهش سطح ایمنی و بروز انواع آلرژی از جمله آسم به ویژه در کودکان می شود.

فرمانی  با تاکید بر اهمیت نور خورشید به عنوان مهمترین عامل تامین کننده ویتامین D در بدن، معتقد است: اکثر مردم با فعالیت های روزانه به میزان کافی نور خورشید را جذب و ویتامین D موردنیاز بدن را تامین می کنند.


ویتامینD    منبع کامل غذایی ندارد و بهترین منبع آن نور خورشید است

این کارشناس تغذیه به افرادی که بیشتر مدت روز را در منزل هستند و در برابر نور خورشید قرار نمی گیرند، توصیه می کند : با رژیم غذایی غنی شده با ویتامین D یا دریافت مکمل آن،  این کمبود را جبران کنند و اضافه می کند: برای ساختن ویتامین D لازم است دست ها، صورت و پاها حداقل دو بار در هفته به مدت 10 تا 20 دقیقه در معرض نور آفتاب باشد.

"فرمانی" بهترین زمان دریافت این انرژی را ساعت 10 صبح تا سه بعد از ظهر می داند و تاکید می کند: فراموش نکنید ویتامین D منبع خوب غذایی ندارد و مهمترین منبع ساخت ویتامین D ، نور آفتاب است .

او درباره کمبود ویتامین D می گوید: افرادی که مدت طولانی دور از نور خورشید هستند، افراد شب کار، افراد با پوست تیره، سالمندان، کودکان شیرخوار، افرادی که ازکرم های ضد آفتاب با  SPFبالای هشت استفاده می کنند، بیشتر در معرض کمبود ویتامین D هستند.

کارشناس بهبود تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با معرفی، زرده تخم مرغ، کره، شیر و لبنیات، جگر و ماهی های چرب به عنوان مواد غذایی حاوی مقداری از ویتامین  D می افزاید: نقش ویتامین D در بروز بسیاری از بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، انواع سرطان ها به خصوص سرطان کورورکتال و بیماری ام.اس ثابت شده است.

"فرمانی" ابتلا به بیماری راشیتیسم، نرمی استخوان یا "استیومالاسی" و پوکی استخوان یا "استیوپروز" را به عنوان شایع ترین بیماری های ناشی از کمبود ویتامین D نامیده و ادامه می دهد: پیشگیری و کنترل کمبود ریزمغذی ها، یکی از اهداف مهم گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.

وی می گوید: با هدف رفع این مشکل، توزیع مکمل خوراکی مگادوز ویتامین D برای دانش آموزان دبیرستان های دوره دوم دخترانه از سال 1393 آغاز شده و طی سال تحصیلی جاری هم با همکاری اداره آموزش و پرورش، ماهیانه یک عدد مگادوز به تمام دانش آموزان دبیرستان های دوره اول و دوم پسرانه و دخترانه در تمام شهرستان های استان در حال توزیع است.

 این کارشناس بهبود تغذیه از توزیع مکمل خوراکی مگادوز ویتامین D در شهرستان های استان فارس، از آبان امسال به صورت یک عدد قرص و هر ماه "12 عدد در طول یک سال" برای میانسالان و سالمندان زیرمجموعه مراکز بهداشتی درمانی خبر داده و یادآور شد: میانسالان و سالمندان می توانند با مراجعه به مطب پزشک خانواده خود، زیر مجموعه این برنامه قرار گیرند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید