آزمایش کامل خون CBC

دکتر آزاده کریم حدیثی

view

دلیل انجام آزمایش کامل خون

هنگامیکه فرد با خستگی در طی روز، احتمال ابتلا به عفونت و یا وجود کبودی یا خونریزی غیر قابل توجیه به پزشک مراجعه می کند، اغلب انجام آزمایش کامل خون CBC توصیه می گردد.

آزمایشات موجود در آزمایش کامل خون CBC 

آزمایش گلبول قرمز خون red blood cell (RBC)

 گلبولهای قرمز خون سلولهایی هستند که اکسیژن را از ریه ها به اندامهای بدن منتقل می کنند. یکی از زیر مجموعه های مورد بررسی در آزمایش کامل خون، اندازه گیری سطح گلبول قرمز خون است. نتایج بدست آمده می تواند به پزشک کمک کند بروز کم خونی که بر اثر کاهش خون ایجاد می شود و یا دیگر بیماریهایی که با تولید یا تخریب گلبولهای قرمز خون همراه است، پی ببرد. البته علاوه بر سطح گلبول قرمز خون، مقدار پروتیین حامل اکسیژن که هموگلوبین نامیده می شود نیز جهت بررسی افراد مورد نیاز است.

گلبولهای سفید خون (WBC) white blood cell :

گلبولهای سفید خون به بدن جهت مبارزه با عفونت کمک می کنند. در آزمایش کامل خون تعداد گلبولهای سفید خون که لوکوسیت نامیده می شوند، مورد ارزیابی قرار گرفته و انواع مختلف گلبولهای سفید خون و ارتباط آنها با یکدیگر مورد بررسی قرار می گیرد.

 تعداد نامناسب گلبولهای سفید خون اغلب نشانه ای از بروز عفونت یا استرس در بدن می باشد. برای مثال عفونت باکتریایی می تواند تعداد گلبولهای سفید خون را کاهش یا افزایش دهد. همچنین برخی درمانهای دارویی نظیر داروهای ضد سرطان می توانند گلبولهای سفید خون را تحت الشعاع قرار دهد.

پلاکت خون platelets :

 این سلولهای خونی نقش مهمی در ایجاد لخته ی خون )انعقاد خون) و جلوگیری از خونریزی بر عهده دارند. وقتی یک رگ خونی آسیب دید و یا پاره شد، پلاکتها به یکدیگر پیوسته و محل خونریزی را با لخته پر می کنند. در صورتیکه سطح پلاکت از مقدار نرمال کمتر باشد، می تواند خطر بروز خونریزی در بدن را به همراه داشته باشد.

 آماده سازی جهت انجام آزمایش کامل خون:

 نیازی به انجام فعالیت خاصی در جهت انجام آزمایش کامل خون نیست. فقط قبل از انجام آزمایش در مورد داروهای مصرفی خود صحبت نمایید.

پس از بررسی پزشک و تشخیص اولیه ی کم خونی و یا عفونت، پزشک اغلب انجام آزمایشات تکمیلی را جهت بررسی علت برزو بیماری پیشنهاد می دهد

 

مطالب ازمایشات رو بخونید(کلیک کنید) 

منبع: labtest

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید