آفتاب سوختگی چگونه درمان می شود؟

دکتر رضا جعفری فشارکی

view

آفتاب سوختگی چگونه درمان می شود؟

آفتاب سوختگی

علاِئم

  • درد یا ناراحتی
  • پوست خشک
  • تب
  • سردرد
  • راش پوستی
  • تاول پوستی
  • ترک خوردگی و پوسته ریزی در پوست
  • پوسته شدن پوست
  • پوست گرم و خشک
  • تیرگی پوست

اکثر مردم دارای آفتاب سوختگی قرمز میشوند ، منطقه تحریک شده پوستی ناشی از تماس بیش از حد با نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش است. آفتاب سوختگی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد، و تا حدودی به نوع پوست شما و اینکه چه مدت در مقابل نور خورشید بودید بستگی دارد. شما می توانید علائم آفتاب سوختگی خفیف را در خانه با کمپرس سرد و لوسیون مرطوب کننده کاهش دهید. آفتاب سوختگی شدید می تواند باعث تب، لرز، و حتی شوک شود. برخی از آفتاب سوختگی های شدید نیاز به درمان در بیمارستان دارند. آفتاب سوختگی های مزمن باعث آسیب های پوستی ای میشود، که می تواند به پیری زودرس و چین و چروک شدید منجر شود، و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. جلوگیری از آفتاب سوختگی بهترین محفاظت است. کودکان نیاز به حمایت دارند، به دلیل اینکه اکثر آسیب های پوستی در دوران کودکی رخ می دهد.

کودکانی که پوست روشن، خال، کک و مک، یا سابقه خانوادگی سرطان پوست داشتند بیشتر احتمال ابتلا به سرطان پوست در سال های بعد را دارند. یک یا چند آفتاب سوختگی بد در دوران کودکی یا نوجوانی بیش از دو برابر شانس فرد را از ابتلا به سرطان پوست افزایش میدهند. خطر ابتلای فرد به ملانوما دو برابر میشود اگر او تا به حال در هر سنی پنج بار یا بیشتر دچار آفتاب سوختگی شود.

خود مراقبتی در آفتاب سوختگی

استراتژی مراقبت از خود از شما در برابر آفتاب سوختگی به شما کمک میکند: خارج شدن از نور خورشید با دیدن اولین نشانه از قرمزی ، حمام سرد بدون نمک ، رایحه و یا روغن. خشک کردن ، کمپرس سرد خیس شده با آب یا شیر ، درخواست یک لوسیون بر پایه ی آلوئه ورا یا مرطوب کننده. از فرآورده های الکلی ، عطر و یا بی حس کننده ها. نمیتوان از تسکین دهنده ها ، کره یا پماد بر روی پوست آفتاب استفاده نکنید. نوشیدن آب، آب میوه، و یا نوشیدنی های ورزشی برای جایگزینی مایعات بدن نیاز است. استامینوفن یا ایبوپروفن را برای درد و التهاب استفاده می شود. هنوز تاول ظاهر نمی شود. اگر پوست شما دچار لایه برداری شده از مرطوب کننده استفاده کنید. تا زمان بهبودی در خارج از نور خورشید قرار بگیرید.

پزشک چگونه آفتاب سوختگی را تشخیص میدهد

دکتر یک تاریخچه پزشکی می گیرد و معاینه ی پزشکی انجام میدهد . برای آفتاب سوختگی شدید و وضعیت های پزشکی تست ها آزمایشگاهی ممکن است برای تعیین شدت آسیب کمک کنند.

درمان آفتاب سوختگی

درمان برای آفتاب سوختگی ممکن است شامل موارد زیر باشد : حمام سرد و یا فشرده سازی با مرطوب کننده و یا مایعات ضد درد و نوشیدنی برای جایگزینی مایعات بدن و یا مایعات داخل وریدی ، دور ماندن از نور خورشید ، قرص کورتیکواستروئیدی ، آنتی بیوتیک های خوراکی یا کرم آنتی بیوتیکی پوست تجویزی ، درمان آفتاب سوختگی در بیمارستان

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر آفتاب سوختگی منطقه بزرگی از پوست شما را شامل میشود و یا دچار تاول های زیاد شدید؛ درد شدید، سردرد، گیجی، تهوع ، یا لرز و یا شما علائم عفونت مانند چرک، رگه های قرمز رنگ از یک تاول و یا افزایش تورم یا درد دارید به دکتر مراجعه کنید. اگر یک کودک زیر سن 1 سال دچار آفتاب سوختگی شده است، درمان در منزل کارگر نباشد و یا آفتاب سوختگی بدتر شده است با دکتر خود تماس بگیرید.اگر دچار آفتاب سوختگی ای شدید که سبب کم آبی و یا علائم شوک، مانند استفراغ، ضربان قلب سریع و ضعیف، یا با غش همراه است با اورژانس تماس گرفته یا بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

انتظار میرود در آفتاب سوختگی

علائم آفتاب سوختگی می تواند در یک ساعت از قرار گرفتن در معرض شروع و معمولا بین 12 و 24 ساعات به اوج میرسد. پوست شما ممکن است قرمز، گرم و تحریک شده شود. حمام سرد و یا کمپرس ، مرطوب کننده (بدون عطر یا بیحسی) ، مایعات به مقدار کافی، و دارو ضد درد می تواند به تسکین ناراحتی کمک کند. ترمیم آفتاب سوختگی باید در عرض چند روز آغاز شود. در برخی از موارد ، آفتاب سوختگی ممکن است پس از چند روز باعث پوسته پوسته شدن و خارش شود. قسمت های پوست کنده شده تا چند هفته در برابر آفتاب حساس هستند به طوری که شما باید به دقت ار آن محافظت کنید. مراقبت های پزشکی ممکن است در یک کودک برای آفتاب سوختگی لازم باشد، و یا اگر در یک کودک یا بزرگسال آفتاب سوختگی یک منطقه بزرگ را درگیر کند باعث درد شدید، تاول، یا تب میشود.شما ممکن است استروئید خوراکی، مسکن درد، یا یک آنتی بیوتیک برای عفونت نیاز داشته باشید. اگر شما دچار آفتاب سوختگی شدید بشوید و یا عوارضی مانند کم آبی و یا تنش گرما داشته باشید به شما مایعات وریدی (سرم) داده می شود و ممکن است در یک بخش سوختگی بیمارستان درمان شوید. درمان و بهبودی کامل از آفتاب سوختگی متوسط معمولا چند هفته طول بکشد.

کودکانی که دچار آفتاب سوختگی شدید می شوند در سال های بعد در معرض خطر بیشتری از سرطان پوست قرار میگیرند ، حتی اگر به مقدار زیادی در معرض نور خورشید قرار نگیرند.

عوامل تشدید کننده آفتاب سوختگی

کم شدن آب بدن، دوباره قرار گرفتن در معرض خورشید قبل از بهبود آفتاب سوختگی موجب وخیم تر شدن وضعیت میشود.

دکتر رضا جعفری فشارکی

دکتر رضا جعفری فشارکی۲۷ مطلب

پوست و مو و زیبایی
آدرس: پاسداران- نبش گلستان دوم- ساختمان پزشکان امیر- طبقه پنجم- واحد 20 تلفن: 02122782167

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید