آمادگی کودکان برای ویزیت دندانپزشکی

دکتر امیر شیرازی

view

آمادگی لازم کودکان برای ویزیت دندانپزشکی

 

شما به عنوان والدین می توانید در فکر کودک تغییر ایجاد کنید و آن را از یک اتفاق بد به یک رویداد معمولی و بدون درد و وحشت تبدیل کنید.
برای این کار لازم است پدر و مادر قبل از بردن کودک به دندانپزشکی او را آماده کنند. این مساله بخصوص در مراجعات اولیه و در مراجعاتی که همراه با اقدامات تهاجمی بیشتری است اهمیت بسزایی دارد.

درمان هایی مانند فلوراید تراپی یا پرکردگی های کوچک دندان، درمان های ساده ای هستند که به زمان کمتری نیاز داشته و از اقداماتی مثل آمپول که مورد علاقه کودکان نیست، استفاده نمی شود یا حتی انجام اقداماتی که بطور مستقیم در درمان کودک موثر نیست مانند جلساتی که در ان دندانپزشک عمل خاصی انجام نمیدهد و فقط به اماده سازی کودک مثل بستن پیشبند و روشن کردن چراغ و بردن وسایل دندانپزشکی داخل دهان بدون تراش دادن ویا تماس با دندانها بسنده می کند میتواند موثر باشد و اعمالی مانند  کشیدن دندان و درمان عصب و تخلیه ابسه که، درمان هایی  تهاجمی تر بوده و همکاری زیادتری می طلبد به جلسات بعدی موکول کرد.

 

بیش تر بخوانید:روشهای دندانپزشکی برای داشتن لبخند زیبا

 

در این خصوص توجه به نکات زیر می تواند در همکاری کودک مفید باشد

  در مرحله اول اگر احساس نگرانی می کنید و در این زمینه آگاهی خوبی ندارید، بهتر است اول سطح آگاهی خودرا افزایش دهید. با آگاه تر شدن می توانید شرایط را در هر جهتی بهتر کنترل کنید. در این ارتباط مراجعه به فرد درمان کننده و اخذ اطلاعات از وی شروع خوبی است. در این زمینه از منابع اینترنتی هم می توانید کمک بگیرید. فقط به منبع اطلاعات و تخصص افرادی که توصیه هایی داشته اند حتما توجه کافی داشته باشیدحتی صحبت با دندانپزشک بدون حضور کودک و کسب اطلاعات تکمیلی میتواند والدین را اماده تر کند .

 

بیش تر بخوانید:آیا کشیدن دندان عقل ضروری است؟

 

 

    مطمین شوید هنگام مراجعه به دندانپزشک، کودک شما گرسنه، تشنه یا خسته نباشد. این مساله برای برقراری ارتباط با کودک بسیار مهم است. برای این منظور می توانید از خوردنی مورد علاقه کودک قبل از مراجعه استفاده کنید و پس از آن کودک حتما مسواک بزند. اگر دندانپزشک ترجیح می دهد شما کنار کودک نباشید به آن توجه کنید، ولی نیازی نیست که آن را پیشاپیش برای کودکتان تشریح کنید. بیرون بودن یا در کنار قرار گرفتن شما باعث می شود تمام توجه کودک و دندانپزشک به یکدیگر باشد .

 

بیش تر بخوانید:جلوگیری ازبروز لکه های دندانی

 

    در مورد نیاز های درمانی و نحوه درمان صحبت نکنید و آن را به نظر دندانپزشک موکول سازید. در مورد خاطرات بد تان در خصوص دندانپزشکی در گذشته صحبت نکنید. باید بدانید که روش های درمانی و تکنولوژی آن از گذشته تا به امروز تغییرات زیادی داشته است. بسیاری از این خاطرات حتی اگر به صورت غیرمستقیم گفته شود نیز می تواند اثر منفی خود را داشته باشد. از کاربرد کلماتی که نقش تنبیه کننده برای دندانپزشک القا می کند، خودداری کنید. باید به عنوان واقعیت بپذیریم که برخی درمان های دندانپزشکی ناراحت کننده است و نباید با اقدامات کلامی یا رفتاری آن را پیچیده تر کنیم. مثلاگفتن این که «اگر مسواک نزنی می برمت دکتر دندونت را بکشه» باعث بدبینی می شود استفاده از کلماتی مانند تیز نیست یا الفاظ منفی مانند خون ودرد و.... خودداری نمایید اگر یکی از والدین از دندانپزشکی واهمه دارد یا توان دیدن ناارامی کودک را ندارد بهتر است به عنوان همراه به مطب نرود.

 

بیش تر بخوانید:چرا بعضی از نوزادان در زمان تولد دندان دارند؟

 

     بسیاری از این ترس ها در واقع ترس والدین است نه ترس کودک. بنابراین برای کاهش ترس خود نیز تلاش کنید  و تا جایی که ممکن است از بروز ان نزد کودک خود اجتناب نمایید و ختم کلام انکه به دندانپزشکی که خود انتخاب کرده اید اطمینان کنید و با روشهایی که باکودک رفتار  میکند به دیده  مثبت بنگرید

 

بیش تر بخوانید:ارتباط دیابت و چاقی با بیماری‌های دهان و دندان

 

 

متخصصین

امیر شیرازی

امیر شیرازی

دندانپزشکی
محمدرضا بادلی

محمدرضا بادلی

دندانپزشکی
افسون ارض پیما

افسون ارض پیما

دندانپزشکی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید