آموزش‌های پیش از زایمان به ۳۶۰هزار مادر ایرانی

view


به گزارش ایسنا، دکتر علی شهرامی در حاشیه آیین افتتاح اتاق‌های تک‌نفره زایمان در استان سمنان و در جمع خبرنگاران، از کاهش زایمان به روش سزارین‌ به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین هدف‌گذاری‌های دولت تدبیر و امید در سال‌جاری نام برد و گفت: وزارت بهداشت برای ارتقای این شاخص چندین برنامه را به‌طور موازی در سراسر کشور آغاز کرده که ایجاد ۱۸۰۰ اتاق "ال.دی.آر" یکی از مهمترین این برنامه‌ها است.

وی با بیان اینکه در فاز اول برای راه‌اندازی و تجهیز ۱۱۰۰سوییت از این ۱۸۰۰ سوییت برنامه‌ریزی شده، افزود: امروز ۱۸ آبان‌ماه ۷۱۴سوییت در سراسر کشور به بهره‌برداری رسید که سهم استان سمنان از آن ۱۴ سوییت تک‌نفره زایمان طبیعی بود.

معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تمایل مادران برای سزارین در چند سال اخیر اشاره و تصریح کرد: تحقیقات انجام شده در وزارتخانه نشان می‌دهد که شرایط بد و نامناسب حاکم بر بخش‌های زایمان بیمارستان‌ها و سالن‌های زایمان یکی از عوامل موثر در این رغبت مادران ایرانی به زایمان سزارین بوده است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت در همین راستا علاوه بر برنامه‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی، به‌منظور حفظ احترام و تکریم مادران ایرانی طرح ایجاد تخت‌های "ال.دی.آر"در سراسر کشور را در دستور کار خود قرار داده که در آنها مادران در فضایی کاملا ایمن و اختصاصی، نوزاد خود را به دنیا می‌آورند.

شهرامی، ایجاد این فضاهای اختصاصی زایمان را تلاشی در جهت اعاده حق طبیعی مادران از امکانات بهداشتی و درمانی کشور دانست و افزود: این طرح و دیگر طرح‌های وزارت بهداشت علاوه بر تلاش در جهت ترغیب مادران به زایمان طبیعی و تضمین سلامت مادران و نوزادان، به عنوان هدف غایی خود به‌دنبال بهبود وضعیت زاد و ولد و رشد جمعیت در کشور است.

معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت، از کاهش محسوس سزارین‌ها در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه با تلاشی که دولت تدبیر و امید و وزارته بهداشت انجام داده، شاهد کاهش ۶.۵ درصدی سزارین‌ها نسبت به شاخص مبنا و کاهش ۱۱ درصدی سزارین‌ها نسبت به شاخص پایه در کشور بودیم که موفقیت خوبی است.

وی استان سمنان را از استان‌های برتر کشور در کاهش سزارین‌ها برشمرد و گفت: سزارین‌ها در این استان با کاهش خوبی روبرو بوده و خوشبختانه زایمان‌های طبیعی در سه سال اخیر از حدود ۳۵ درصد به ۴۷ درصد افزایش یافته است.

شهرامی در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص نارضایتی وزارت بهداشت از بیمه‌ها و طرح‌های احتمالی این وزارتخانه برای بهبود بیمه در کشور، گفت: متاسفانه در این بخش کمبودهایی وجود دارد که با همراهی دولت این کمبودها در حال مرتفع شدن است.

وی با تقدیر از دولت در اختصاص ۸۰۰۰میلیارد تومان اعتبار به بیمه‌ سلامت افزود: خوشبختانه نمایندگان مردم هم با این مهم موافقت و به تصویب نهایی مجلس رسید که انتظار داریم با تزریق این اعتبار کم‌کم شاهد خروج صنعت بیمه از این بحران باشیم.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید