آمیلوییدوز Amyloidosis Deasease

view

علاِیم آمیلوییدوز

  • پوست زرد
  • چشم های زرد

درباره آمیلوییدوز

آمیلوییدوز، گروهی از بیماریهای نادر است که می تواند به اعضاء و بافت ها آسیب برساند. پروتیین ها در بدن، به ویژه تحت تاثیر قلب، کلیه، روده، اعصاب، عضلات، پوست و ... شروع به ساخت میکنند. بافت سفت می شود و به طور معمول اندام به تدریج از کار می افتد. آمیلوییدوز یک بیماری جدی است. پیش آگهی بستگی دارد که کدام قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار داده است. به خاطر داشته باشید که شایع است و در شرایط کمتر جدی می تواند باعث بسیاری از علایم شود.

آیا میدانید

پزشکان برای اولین بار علایم آمیلوییدوز را در حدود 300 سال پیش شناختند. بیماری آلزایمر یک نوع آمیلوییدوز است . آمیلوییدوز ارثی بسیار نادر است. ترک ها و یهودیان سفاردی ها در معرض خطر بالاتری از تب مدیترانه ای خانوادگی هستند که بیماری ای است که می تواند سبب آمیلوییدوز شود.

خود مراقبتی در آمیلوییدوز

آمیلوییدوز همیشه نیاز به درمان دارد.

پزشک چگونه آمیلوییدوز را تشخیص میدهد

پزشک از شما سوال هایی میپرسد و شما را معاینه میکند. آزمایش های خون و ادرار، سونوگرافی ، بیوپسی و تست های دیگر نیز ممکن است نیاز شود.

عوامل خطر ابتلا به آمیلوییدوز

عوامل خطرساز: سابقه خانوادگی آمیلوییدوز، میلوم مولتیپل، سل، استیومیلیت، آرتریت روماتویید، اسپوندیلیت آنکیلوزان، دیابت نوع 2، بیماری پارکینسون، سفاردی یا ترکی یا از نژاد یهود بودن

درمان آمیلوییدوز

کنترل یک بیماری زمینه ای ، درمان اندام های آسیب دیده ، پیوند اعضای بدن ، جراحی ، شیمی درمانی ، پیوند سلول های بنیادی ، تغییرات رژیم غذایی اگر کلیه ها را هم تحت تاثیر قرار داده است.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما هر گونه علایم آمیلوییدوز داشتید ، به دکتر مراجعه کنید. اگر شما مشکل تنفسی و یا مشکلات ریتم قلب داشتید کمک بگیرید.

انتظار میرود در آمیلوییدوز

تعدادی از انواع آمیلوییدوز وجود دارد. بعضی افراد آمیلوییدوز آن را ، آمیلوییدوز اولیه نام گذاری کرده اند. برخی دیگر آن را به عنوان نشانه ای از دیگر بیماری ها، مانند آرتریت روماتویید، سل، یا استیومیلیت میشناسند. اگر این بیماری تنها بر یک منطقه خاص اثر بگذارد ، علایم ممکن است جزیی باشد. اگر این بیماری اندام های حیاتی مانند قلب یا کلیه را تحت تاثیر قرار داده و یا سیستمیک باشد - به این معنی است که آن بسیاری از نقاط بدن را تحت تاثیر قرار داده است . ممکن است کشنده باشد. یک نوع، آمیلوییدوز خانوادگی را می توان با پیوند کبد درمان کرد. درمان درست بستگی به نوع و شدت این بیماری دارد.

میزان ابتلا به آمیلوییدوز

در هر سال حدود 2000 نفر در ایالات متحده با آمیلوییدوز اولیه تشخیص داده میشود.

حقایقی درمورد آمیلوییدوز

آمیلوییدوز اولیه رایج ترین نوع آمیلوییدوز در ایالات متحده است

عوامل تشدید کننده آمیلوییدوز

درمان نشدن وضعیت را وخیم تر میکند.

از پزشک خود بپرسید

  • چه چیزی می تواند باعث علایم من شود ؟ 
  • من به چه آزمایشاتی نیاز دارم؟ 
  • آیا من به درمان نیاز دارم؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید