آیا خانمها باید دوش واژینال بگیرند؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

 

دوش واژینال چیست؟

 

دوش واژینال یک روش معمول برای شستن واژن است که مخلوطی از آب و سرکه می باشد. دوش هایی که در داروخانه ها فروخته می شوند حاوی ضد عفونی کننده بوده و معطر هستند. دوش در یک بطری یا کیسه ای قرار می گیرد و از طریق یک لوله به سمت بالا به واژن اسپری می شود.

تخمین زده می شود که 20 تا 40 درصد زنان آمریکایی بین سن 15 تا 44 سالگی از دوش واژینال استفاده می کنند. زنان مصرف کننده معتقدتد که معمولا با استفاده از دوش واژینال از شر بو های ناخوشایند خلاص می شوند، بعد از دوره قاعدگی خود را با ان تمیز می کنند ، با بیماری های منتقله از راه جنسی مقابله می کنند و از حاملگی جلوگیری می کنند.اما، کارشناسان خوزه سلامت بر این باورند که دوش واژینال در هیچ کدام از موارد بالا موثر نیست. آنها همچنین هشدار می دهند که در واقع استفاده از دوش واژینال می تواند خطر ابتلا به عفونت، عوارض حاملگی و سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.

 

بیشتر بخوانید:ناباروری و نازایی در زنان و مردان

 

 

آیا خانمها باید دوش واژینال بگیرند؟

 

مزایای دوش واژینال

 برخی از زنان می گویند دوش واژینال باعث می شود آنها احساس پاکیزه تر بودن کنند. با این وجود، شواهد علمی بسیار کمی از چنین اثری وجود دارد.

 

معایب ناشی از دوش واژینال

به طور کلی، خطرات استفاده از دوش واژینال به مراتب بیش از منافع ان است.

 

عفونت واژینال (واژینوز باکتریایی). دوش واژینال تعادل طبیعی باکتری در واژن (به نام فلور واژن) را مختل می کند. این تغییرات باعث می شود محیط برای رشد باکتری هایی که باعث عفونت می شوند، مطلوب تر باشد. مطالعات نشان داده اند که زنان که استفاده از دوش واژینال را متوقف نمودند با احتمال کمتر واژینوز باکتریایی داشته اند. داشتن واژینوز باکتریایی می تواند خطر ابتلا به زایمان زودرس و عفونت های منتقله از راه جنسی را افزایش دهد.

 

بیشتر بخوانید:۸ دلیل لکه بینی در فاصله دو پریود زنان

 

 

آیا خانمها باید دوش واژینال بگیرند؟

 

بیماری التهابی لگن PID

. PID عفونت رحم، لوله های فالوپ، یا تخمدان است. تحقیقات نشان داده است که زنان که دوش وااژینال می گیرند، خطر ابتلا به PID را 73 افزایش می دهند.

 

بیشتر بخوانید:بیماری التهابی لگن در زنان

 

 

عوارض بارداری ناشی از دوش واژینال

 زناني که بيش از يک بار در هفته دوش واژینال استفاده می کنند دچار مشکلات بيشتري برای باردار شدن خواهند شد نسبت به افرادي که دوش واژینال مصرف نمی کنند. دوش واژینال ممکن است خطر ابتلا به حاملگی نابجا  را نیز تا 76 افزایش دهد. با حاملگی خارج رحمی، جنین در خارج از رحم رشد می کند. هر چه زنان بیشتر دوش واژینال مصرف کنند، خطر ابتلا به بارداری خارج رحمی بیشتر است.

 

آیا خانمها باید دوش واژینال بگیرند؟

 

سرطان دهانه رحم ناشی از دوش واژینال

 دوش واژینال حداقل یک بار در هفته با افزایش احتمال ابتلا به سرطان سرویکس ارتباط دارد

 

آیا باید دوش واژینال بگیرید؟

به گفته کالج متخصص زنان و زایمان (ACOG)، باید از دوش گرفتن اجتناب کنید. داشتن بعضی از بوی های واژن طبیعی است. با این حال، اگر یک بوی بسیار قوی را متوجه شوید، ممکن است علامتی از عفونت باشد. اسیدیته واژن به طور طبیعی باکتری های واژن را کنترل می کند. بنابراین شستشوی واژن با آب گرم و صابون ملایم برای تمیز نگه داشتن کافی است.

 

بیشتر بخوانید:سیکل قاعدگی در زنان چگونه است

 

 

 

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید