آیا شما در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستید؟

view

بر طبق آمارهای مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها، شایعترین علت مرگ و میر هم در زنان و هم در مردان بیماریهای قلبی می باشد. سالانه حدود 800000 امریکایی بر اثر عارضه های قلبی از دنیا می روند.

شاید شما هم درصدد  احتمال بروز عارضه های قلبی در خودتان هستید؛ اما از کجا مطمینید که اقداماتتان کافیست؟

سن فرد:

با افزایش سن میزان بروز عارضه های قلبی در فرد افزایش می یابد. احتمال بروز عارضه های قلبی پس از 45 سال و برای خانم ها پس از سن 55 سال و یا پس از یایسگی افزایش می یابد. هورمون استروژن به حفاظت از قلب کمک می نماید. به همین دلیل است که پس از یایسگی، زمانیکه سطح استروژن بدن زنان افت می کند، خطر بروز عارضه های قلبی در فرد افزایش می یابد.

جنسیت فرد:

 مردان به نسبت زنان در معرض خطر بیشتری از ابتلا به عارضه های قلبی هستند. بر طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، 70 تا 80 درصد از حملات قلبی عروقی در مردان رخ می دهد. علت این امر مشخص نیست اما مطالعات نشان داده که هورمونهای جنسی می تواند علا این امر باشند.

سطح کلسترول بدن فرد:

مجموع تمام کلسترولهای خونی یکی دیگر از ریسک فاکتورهای بروز عارضه های قلبی می باشد، و این امر به ایم علت است که کلسترول یک بخش مهم از پلاک هاییست که می توانند در شریان ها ایجاد شوند. پلاکها شامل چربی، کلسیم و دیگر مواد است.

هر چه فرد کلسترول بیشتری داشته باشد، بیشتر امکان تبدیل این کلسترولها به پلاک در شریانها وجود دارد. سطوح کلسترول: نرمال کمتر از  mg/dl 200 محدوده ی خطر 200 تا 239 خطرناک 240 و بالا

فشار خون فرد:

 اولین عدد فشار خون فرد نشان دهنده ی میزان احتمال ابتلای فرد به عارضه های قلبی می باشد که آنرا فشار سیستولیک می نامند و میزان فشار شریانها را در هنگام ضربان قلب و یا انقباض اندازه گیری می کند. با افزایش سن میزان فشار سیستولیک در فرد افزایش می یابد.

منبع: healthline.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید