آیا فرزندتان مبتلا به Cradle Cap یا کلاهک گهواره ایی می باشد

دکتر امید زرگری

view
کلاهک گهواره ایی ممکن است قرمزی زمینه ایی نیز داشته باشد. این وضعیت برای کودک خارش آور یا دردناک نمی باشد. اما پوسته ها براحتی هم برداشته نمی شوند.
 معمولا خودبخود در عرض چند ماه بهبود می یابد. اقداماتی که در منزل می توان انجام داد شامل شستشوی روزانه پوست سر با یک شامپوی ملایم می باشد زیرا منجر به برداشته شدن راحتتر پوسته ها می شود.لطفاً پوسته ها را دستکاری نکنید!
 اگر برای مدت طولانی باقی ماند یا خیلی شدید بود، ممکن است پزشک برای کودکتان یک شامپوی درمانی، لوسیون یا دیگر اقدامات درمانی را تجویز نماید.
بعلاوه ممکن است پوسته ها در گوش ها، پلک ها، بینی و کشاله ران نیز وجود داشته باشد.
 در واقع کلاهک گهواره ایی شایعترین فرم درماتیت سبورییک شیرخوارگی می باشد. که ممکن است با اگزمای شیرخوارگی اشتباه شود.نکته افتراق دهنده، وجود خارش در ضایعات اگزمایی می باشد.
اگر درمان خانگی با شستشوی با یک شامپوی ملایم بصورت روزانه موفقیت آمیز نبود یا ضایعات به صورت و بدن کودکتان گسترش یافت، حتما به یک درماتولوژیست مراجعه نمایید.
 علت این وضعیت نامشخص است.شاید علت آن وجود هورمونهایی باشد که از بدن مادر به نوزاد منتقل شده؛ این هورمون ها می توانند مقدار زیادی چربی (سبوم) در غدد چربی و فولیکل مو تولید کنند.
علت دیگر آن مخمری به نام مالاسزیا فورفور می باشد که در سبوم وجود دارد و معمولا با وجود باکتری همراهی دارد که در این حالت درمان ضد قارچ مثل شامپو کتوکونازول مفید است.  
 این بیماری مسری نمی باشد.
 این بیماری بدلیل وضعیت بد بهداشتی بوجود نمی اید
 
درمان:
همانگونه که گفته شد معمولا نیاز به درمان ندارد. خودبخود در عرض چندماه برطرف می شود. شستشوی روزانه برای چند ماه با یک شامپوی ملایم و استفاده از یک برس نرم برای جداشدن پوسته ها توصیه می شود.
اگر این روش موثر نبود به پزشک مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید