آیا کشیدن دندان عقل ضروریست؟

دکتر محمدرضا بادلی

view

آیا کشیدن دندان عقل ضروریست؟

دندان عقل

دندان عقل سومین دندان آسیاب است معمولا در 17 سالگی رشد می کند به همین خاطر به آن دندان عقل گفته می شود

در دو فک هر انسان 4 دندان عقل وجود دارد که میتواند به شکل مناسبی رشد کند ، نیمه نهفته باشد یا کاملا نهفته باشد یا گاهی در برخی از افراد اصلا وجود نداشه باشد و یا اینکه بیش از یک دندان عقل نهفته در هر سمت از فک وجود داشته باشد با استفاده از رادیو گرافی میتوان میتوان تشخیص داد که دندان عقل وجود دارد یا نهفته است یا نیم نهفته.

 آیا لازم است دندان عقل کشیده شود؟

در خصوص این که آیا لازم است دندان عقل کشیده شود یا نه خوب است بدانید که اگر در جای درست خود رشد کرده باشد میتواند بسیار موثر باشد و اگر افراد تصور می کنند که دندان عقل هیچ گونه کمکی نمی کند این گونه نیست و در چنین مواردی لازم نیست دندان کشیده شود اما در این موقعیت معمولا کمتر دیده می شود و رشد دندان عقل معمولا با مشکلاتی فرد را مواجه می کند یکی از این مشکلات پوسیدگی است که به دلیل عدم دسترسی به آن اتفاق می افتد که در چنین مواردی لازم است که دندان عقل کشیده شود.

مراقبت های لازم بعد از جراحی دندان عقل

بعد از جراحی دندان عقل لازم است مراقب هایی را حتما مورد توجه قرار دهیم اگر درد داشتید باید از مسکن استفاده کنید که بعد 2 تا 3 روز معمولا بر طرف می شود.

بعد از جراحی لازم است افراد صحبت نکنند . آب دهان را سعی کنید بیرون نریزید و آن را قورت دهید اگر خون ریزیتان شدید بود از گاز استریل باید استفاده کنید برای بهبود جای زخم میتوان از آناناس استفاده کرد و بعد 12 ساعت از جراحی میتوان از غذاهای سرد و مایع استفاده کرد و بهتر این است که تا یک هفته از جویدن غذا در ناحیه ای که جراحی صورت گرفته خودداری شود.

گاز روی محل جرای را عوض نکنید و تا یک ساعت در محل جراحی قرار دهید معمولا خونریزی و درد تا چند ساعت طبیعی است از فعالیت های شدید تا چند روز پرهیز کنید و از دستکاری محل زخم و بخیه ها نیز بپرهیزید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید