اثر تنظیم گلوکز بدن بر کاهش رشد تومورهای بدخیم

view

در مطالعه ای که اخیراً توسط محققان دانشگاه اوهایو به انجام رسید مسیر موثر جدیدی شناسایی گردید که بوسیله ی سلولهای سرطانی برای ساختن لیپیدها استفاده می شود.

 این امر با هماهنگ سازی سیگنالهای سرطان زا و در دسترس بودن سوخت چربیها بمنظور حمایت از تقسیم  سلولی و رشد سریع تومورها رخ می دهد.

 محققان توانسته اند مولکولی را کشف نمایند که با مهار این مولکول، ممکن است تولید چربی بوسیله سلولهای سرطانی متوقف شده و باعث توقف رشد تومورهای سرطانی گردد.

 این کشف جدید محققین، تاثیر بسزایی در درمان اختلالات متابولیکی مانند تصلب شرایین، چاقی و دیابت دارد. زیرا  در این بیماریها متابولیسم چربیها دچار اختلال می گردند.

 فعالسازی گیرنده های فاکتور رشد اپیدرمال باعث افزایش جذب گلوکز می گردد. این افزایش جذب گلوکز می تواند منجر به بروز تغییر شیمیایی در مولکول SCAP گردد و تحت این تغییر شیمیایی مولکول SREBP توسط مولکول SCAP حمل می گردد و این امر منجر به فعال شدن ژنهایی می گردد که تولید و جذب چربیها را تنظیم می نمایند.

پروتیینهای اصلی تنظیم متابولیسم چربیها، مولکولهای SREP هستند. این یافته ها نقش مهم گلوکز را در کنترل کردن سنتز چربیها در زمان شکل گیری تومور نشان می دهد و مکانیزم مولکولی پاسخ سلولهای سرطانی و چگونگی زنده ماندن در شرایط سخت دسترسی به ریز مغذی ها را برای سلولهای سرطانی آشکار می سازد.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید