اثر هورمون بالا برنده ی طول عمر بر سیستم ایمنی

view
در جدیدترین مطالعات صورت گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه ییل نتایج نشان داد که این هورمون میتواند تا 40 درصد طول عمر موشهای آزمایشگاهی را افزایش دهد.

تاثیر هورمون FGF21  در ارتقا عملکرد سیستم ایمنی

هورمون اف جی اف 21 FGF21 از کاهش عملکرد سیستم ایمنی که در نتیجه افرایش سن اتفاق می افتد، جلوگیری میکند.

این مطالعه در ژانویه ی امسال در مجله ی آکادمی ملی علوم منتشر گردید. شناسایی این کارکرد میتواند به ارتقاء عملکرد سیستم ایمنی  در افراد سالمند، مبتلا به چاقی و سرطان کمک شایانی نماید.

نقش غده تیموس در بدن انسان

 غده ی تیموس در حالت عادی سلول های ایمنی از نوع Tجدیدی برای سیستم ایمنی تولید میکند، اما با افزایش سن افراد، غده ی تیموس توانایی تولید سلولهای T جدید را از دست می دهد. با عدم تولید سلولهای T جدید توسط تیموس، احتمال خطر ابتلا به عفونتها و سرطان در دوران سالمندی افزایش می یابد.

در این مطالعه محققان مدلهای حیوانی با مقدار بالای FGF21 را مورد بررسی قرار دادند و عملکرد این هورمون را در موشها مختل نمودند و سپس میزان تاثیر کاهش مقدار هورمون FGF21 را بر روی عملکرد سیستم ایمنی موشها مورد ارزیابی قرار دادند. نتایج این بررسی حاکی از آن بوده است که افزایش مقدار هورمون FGF21 در موشهای پیر می تواند باعث افزایش قدرت غده ی تیموس در تولید سلولهای تی جدید گردد. مقدار FGF21 در سلولهای اپیتلیال تیموس چندین برابر بیشتر از مقدار هورمون FGF21 در سلولهای  کبدی است، در نتیجه هورمون FGF21 در تیموس می تواند باعث تقویت تولید سلولهای تی گردد.

افزایش میزان هورمون FGF21 در افراد سالمند و یا بیماران مبتلا به سرطان که پیوند استخوان شده اند می تواند به افزایش تولید سلولهای تی و تقویت عملکرد سیستم ایمنی افراد کمک نماید.

نکات مطلب هورمون FGF21  در ارتقا عملکرد سیستم ایمنی

هورمون FGF21 از کاهش عملکرد سیستم ایمنی که در نتیجه افرایش سن اتفاق می افتد، جلوگیری میکند.

افزایش مقدار هورمون FGF21 در موشهای پیر می تواند باعث افزایش قدرت غده ی تیموس در تولید سلولهای تی جدید گردد

با عدم تولید سلولهای T جدید توسط تیموس، احتمال خطر ابتلا به عفونتها و سرطان در دوران سالمندی افزایش می یابد.

منبع: medicalnewstoday

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید