ارتباط قد با مرگ و میر بیماران دیالیزی

view

محققان دریافته‌اند در افراد قد بلندی که تحت دیالیز قرار می‌گیرند، نرخ مرگ زودرس بسیار بیش‌تر از افراد دیگر است.

البته این خطر در مردان بیش‌تر از زنان است. محققان به بررسی داده‌های جمع‌آوری شده از بیش از یک میلیون آمریکایی که در بین سال‌های 1995 تا 2008 دیالیز در آنان شروع شده پرداختند و شرایط بیمار تا 5 سال مورد ارزیابی قرار گرفت.

در تحقیقات صورت گرفته بر روی این بیماران مشخص شد که افزایش خطر بروز مرگ زودرس در بیماران دیالیزی که هندی آمریکایی، بومیان الاسکا، آسیایی و سفید پوست بودند بسیار بیش‌تر از سیاه پوستان بوده‌است. محققان معتقدند که در مطالعه‌ی صورت گرفته به دیگر مسایلی همچون وجود بیماری دیگر در این افراد و یا تفاوت‌های اجتماعی اقتصادی آن‌ها پرداخته‌ است.

نتایج مطالعه‌ی حاضر در اکتبر امسال در مجله‌ی جامعه‌ی نفرولوژی آمریکا به چاپ رسید و برای پزشکان متخصص نفرولوژی اطلاعات ارزشمندی را به‌ همراه داشت. بر طبق نتایج به‌دست آمده، نرخ مرگ با افزایش قد افزایش می‌یابد و قد افراد تاثیر به‌سزایی در زندگی افراد دیالیزی دارد و قد یک نشان‌گر تشخیصی مهم برای زندگی فرد به حساب می‌اید. دکتر واگیرداس متخصص نفرولوژی در دانشگاه شیکاگو در یادداشتی درباره‌ی مبهم بودن نتایج این تحقیق توضیح داده و یادآور شد که فیزیولوژی ارتباط مرگ با افزایش قد واضح نیست.


منبع: nlm.nih.gov

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید