استرس پس از سانحه یا PTSD

دکتر فرزاد احمدی

view

 استرس پس از سانحه یا PTSD

 استرس پس از سانحه یا PTSD

علاِئم

  • خُلق افسرده
  • به سختی تمرکزکردن
  • گسست عاطفی
  • به سادگی پریدن ویکه خوردن
  • فلش بک
  • خشم

استرس پس از سانحه

پی تی اس دی یک نوع از اختلال اضطراب است.می تواند رخ دهد بعد از اینکه شما از یک حادثه ی خطرناک جان سالم به در بردید مثل جنگ،بلایای طبیعی،سوئ آزاری،تجاوز و یا تصادف.پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث می شود که برخی از افراد به آن مبتلا شوند.افراد مبتلا به پیتی اس دی ممکن است بازتاب ها و خواب های بدی درمورد حادثه،به سختی به خواب رفتن،به راحتی وحشت زده شدن داشته باشند و یا احساس تنش،گناه،افسردگی و یا احساس کرختی کنند.آن ها همچنین ممکن است از افراد یا چیزهایی که برایشان یادآور حادثه است دوری کنند

آیا میدانید

افرادی که مبتلا به پی تی اس دی هستند در خطر بیشتری برای رفتارهای تکانشی،قتل و خودکشی هستند.بچه های مبتلا ممکن است جای خواب خود را خیس کنند،به پدر و مادر خود بچسبند یا حادثه را طی بازی اجرا کنند.داشتن حمایت اجتماعی قوی ممکن است به جلوگیری پی تی اس دی کمک کند.

خود مراقبتی در استرس پس از سانحه

شما می توانید با انجام یک فعالیت یا ورزش کردن به کاهش استرس خود کمک کنید.زمان خود را با افراددوست داشتنی سپری کنید.ملحق شدن ب یک گروه حمایتی می تواند موثر باشد.

پزشک چگونه استرس پس از سانحه را تشخیص میدهد

پزشک شما شما را معاینه خواهد کرد و پرسش هایی درمورد تاریخچه ی پزشکی ازشما می پرسد.

عوامل خطر ابتلا به استرس پس از سانحه

زندگی در میان حوادث آسیب زا،سابقه ی بیماری روانی،صدمه دیدن،دیدن اسیب خوردن و یا بعپه قتل رسیدن مردم،نداشتن پشتیبانی بعد از یک حادثه.

درمان استرس پس از سانحه

درمان برای پی تی اس دی ممکن است شامل درمان حمایتی دارو های ضد افسردگی و سایر تدارکات پزشکی باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما هر یک از علایم پی تی اس دی را دارید به پزشک خود مراجعه کنید.اگر شما افکار آسیب رساندن به خود و یا دیگران را دارید و یا هر افکاری از خودکشی سریعا اقدامات اورژانسی را پیگیری کنید.

انتظار میرود در استرس پس از سانحه

در برخی از موارد،نشانه های پی تی اس دی ممکن است دقیقا بعد از حادثه رخ دهد.اما بعضی اوقات،نشانه ها ممکن است تا شش ماه و یا مدت زیادی بعد از حادثه شروع نشود.علائم ممکن است در طی چند ماه بهتر شوند ویا برای چندین سال طول بکشند.درمان ممکن است شامل گروه های پشتیبانی و داروهای ضد افسردگی باشد.درمان زمانی بسیار موثرواقع خواهدشد که بلافاصله بعد از شروع علایم آغاز شود.

میزان ابتلا به استرس پس از سانحه

حدود 8 از مردم در بعضی از مواقع زندگی خود به پی تی اس دی مبتلا می شوند.

حقایقی درمورد استرس پس از سانحه

حدود یک سوم از افراد مبتلا به پی تی اس دی هیچ وقت به طور کامل بهبودی پیدا نمی کنند.

عوامل تشدید کننده استرس پس از سانحه

کمک نگرفتن،نداشتن شخصی که بشود بااو درباره ی تجربه ی حادثه صحبت کرد.

سوال هایی که میتوانید از دکتر خود بپرسید: میتواند پی تی اس دی دلیل علائم من باشد؟ چه نوع ازدرمان را شما توصیه می کنید؟چه مدت شما فکر می کنید علایم من طول خواهد کشید؟آیا یک گروه حمایتی را پیشنهاد می کنید؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید