افزایش چربی شکمی با افزایش سن زنان

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

دور کمرتان در مورد سلامتی شما چه می گوید؟  چربی شکم بعد از یائسگی ، چه خطری ایجاد می کند - و در مورد آن چه باید کرد؟

تحقیقات نشان می دهد که چربی شکم خطرات جدی برای سلامتی به همراه دارد. خبر خوب این که،  تهدیدات ناشی از چربی شکم می تواند کاهش یابد.

چه چیزی در پشت چربی شکم قرار دارد؟

وزن شما تا حد زیادی توسط سه عامل اصلی تعیین می شود:

  • چه مقدار کالری در طول روز مصرف می کنید
  • چه مقدار کالری از طریق ورزش روزانه می سوزانید
  • و سن شما چقدر است؟

اگر زیاد غذا می خورید و خیلی کم ورزش می کنید، احتمالاً وزنتان زیاد می شود و چربی شکمی تان نیز افزایش می یابد.  

همچنین ، ممکن است توده عضلانی شما با افزایش سن کمی کاهش یابد، در حالی که چربی افزایش می یابد. از دست دادن توده عضلانی همچنین میزان استفاده از کالری بدن را کاهش می دهد، که می تواند برای حفظ وزن سالم آن را به چالش بکشد.

بسیاری از خانمها همچنین با افزایش سن ، دچار افزایش چربی شکم می شوند  حتی اگر وزنشان زیاد نشود. این افزایش چربی شکمی به احتمال زیاد به دلیل کاهش سطح استروژن است که به نظر می رسد در توزیع چربی در بدن تاثیر می گذارد.

تمایل به افزایش وزن یا وزن  بیشتر چربی در اطراف کمر - و داشتن حالت  "سیب" به جای شکل "گلابی" - ممکن است یک مسئله ژنتیکی هم باشد.

افزایش چربی شکمی با افزایش سن زنان

مشکلی که در مورد چربی شکم وجود دارد اینست که به چربی زیر جلدی محدود نمی شود. بلکه شامل چربی احشایی - که در اعماق شکم شما قرار دارد ، و اندامهای داخلی شما را احاطه کرده است نیز کشیده می شود.

اگرچه چربی زیر جلدی نگرانی هایی برای زیبایی شما ایجاد می کند، چربی احشایی با مشکلات سلامتی بسیار خطرناکی همراه است ، از جمله:

  • بیماری قلبی
  • دیابت نوع 2
  • فشار خون بالا
  • کلسترول غیر طبیعی
  • مشکلات تنفسی

تحقیقات همچنین چربی شکم را با افزایش خطر مرگ زودرس - بدون در نظر گرفتن وزن کلی - مرتبط می داند. در حقیقت ، برخی از تحقیقات نشان داده اند که حتی هنگامی که زنان بر اساس اندازه گیری های استاندارد شاخص توده بدنی (BMI) از وزن طبیعی برخوردارند، کمر بزرگتر خطر مرگ و میر بیماری قلبی عروقی را افزایش می دهد.

چگونه بدانم چربی شکمی زیادی دارم؟

کمر خود را اندازه بگیرید: بایستید و یک نوار اندازه گیری در اطراف معده لخت خود ، درست بالای استخوان ران خود قرار دهید.

نوار را بکشید تا کاملاً محکم در اطراف شما باشد، اما به پوست شما فشار نیاورد. اطمینان حاصل کنید که نوار در تمام طول سطح قرار گرفته.

ریلکس باشید، بازدم کنید و اندازه بگیرید.

برای خانم ها ، اندازه گیری دور کمر بیش از 35 اینچ  یا 89 سانتی متر نشان دهنده غلظت ناسالم چربی شکم و خطر بیشتر مشکلات سلامتی است.

برای مبارزه با چربی شکم:

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. روی غذاهای گیاهی مانند میوه ، سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید و منابع پروتئینی و لبنیات کم چرب را انتخاب کنید. شکر و چربی اشباع اضافه شده را که در گوشت و لبنیات پرچرب مانند پنیر و کره وجود دارد ، محدود کنید. به جای آن ، مقادیر متوسط ​​چربیهای اشباع نشده - موجود در ماهی ، آجیل و روغنهای گیاهی خالص را انتخاب کنید.

نوشیدنی های قندی را جایگزین کنید. به جای آن ، آب یا نوشیدنی سالم بنوشید.

در رستوران ها ، یا نیمی از غذا را بخورید و مابقی را به خانه ببرید.

فعالیتهای بدنی را در کارهای روزمره خود بگنجانید. برای بیشتر بزرگسالان سالم ، ورزش هوازی متوسط ​​مانند پیاده روی سریع را حداقل برای 150 دقیقه در هفته یا فعالیت هوازی شدید مانند دویدن حداقل به مدت 75 دقیقه در هفته توصیه می شود.

به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از افزایش وزن به طور متوسط ​​روزانه 10،000 قدم بزنید. برخی مطالعات حاکی از آن است که ممکن است روزانه 15000 قدم برای جلوگیری از بازیابی وزن بعد از کاهش وزن لازم باشد.

تمرینات قدرتی حداقل دو بار در هفته توصیه می شود. اگر می خواهید وزن کم کنید یا اهداف خاص تناسب اندام دارید، شاید نیاز به ورزش بیشتری داشته باشید.

برای از بین بردن چربی اضافی و جلوگیری از بازگشت آن ، به دنبال کاهش وزن آهسته و مداوم باشید. برای شروع کار و ماندن در مسیر ، با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید