اقدامات لازم جهت آمادگی مادر پیش از بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

فعالیت جسمانی و ورزش در دوران بارداری

 انجام ورزشهایی همچون شنا، پیاده روی و یا دوچرخه سواری می توانند در حفط سلامت مادر و جنین و سهولت  زایمان کمک کند. البته به خاطر داشته باشید که شروع ورزش در بارداری کار منطقی به حساب نمی آید. این به این معناست که اگرچه ممکن است یک مادر ورزشکار در دوران باررداری تنها با کاهش شدت فعالیت خود، به انجام ورزش خود ادامه دهد، اما شروع ورزش در  مادری که در دوران پیش از بارداری تحرک و فعالیت ورزشی نداشته، می تواند خطرآفرین بوده و منجر به سقط و زایمان زودرس شود.

برنامه غذایی مناسب در بارداری

داشتن یک برنامه ی غذایی برای روبرو شدن با نه ماه بارداری نیز بسیار مهم است.

مصرف پروتیین ها، آهن و فولیک اسید را در دستور کار خود قرار دهید. البته بهتر این است که مصرف اسیدفولیک، سه ماه پیش از بارداری شروع شود. فولیک اسید یک ماده ی ضروری برای جلوگیری از بروز عارضه های مادرزادی و اختلالات لوله عصبی در جنین می باشد.

مصرف آهن نیز به طور معمول از 16 هفتگی بارداری آغاز می شود.

 مصرف مغزها، سبزیجات و میوه ها را از پیش از بارداری شروع نمایید.

مصرف مواد غذایی مضر همچون نوشابه ها را حذف نمایید.

تناسب اندام پیش از بارداری

داشتن وزن مناسب نیز پیش از بارداری بسیار مهم است. لاغری بیش از حد و یا چاقی بیش از حد برای مادر باردار می تواند مشکل ساز باشد. افزایش وزن مادران براساس شاخص توده بدنی آنان پیش از بارداری تخمین زده شده و کالری دریافتی آنان نیز 300 کالری بیشتر از میزان کالری موردنیاز روزانه برحسب وزن ایده آل فرد می باشد.

مراجعه به دندانپزشک پیش از بارداری

 از دیگر اقدامات لازم پیش از بارداری مراجعه به دندانپزشک می باشد تا پیش از بارداری اقدامات لازم جهت اصلاح مشکلات دندانی انجام شود. به خاطر داشته باشید که انجام اقدامات درمانی دندانپزشکی تنها در سه ماهه دوم بارداری امکانپذیر است و انجام آن در سه ماهه اول احتمال سقط و در سه ماهه سوم احتمال بروز زایمان زودرس را افزایش می دهد.  تحقیقات نشان داده اند که مشکلات لثوی می توانند باعث بروز زایمان زودرس گردد.

ضرورت ترک سیگار در مادران باردار سیگاری

 سیگار کشیدن مادر باردار می تواند باعث زایمان زودرس و سقط جنین گردد.

مصرف کافیین را در بارداری محدود کنید

کاهش مصرف مواد غذایی کافیین دار مانند چای و قهوه نیز باید قبل از شروع بارداری انجام شود تا به عادت غذایی در بارداری تبدیل شود

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید