التهاب واژن یا واژینیت نیاز به درمان دارد؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

التهاب واژن یا واژینیت نیا به درمان دارد؟

التهاب واژن یا واژینیت

علاِئم التهاب واژن

  • دردیاناراحتی
  • خارش یا سوزش

هر گونه التهاب یا عفونتی که در واژن و فرج اتفاق می افتد التهاب واژن گفته می شود. (پوست خاج واژن). التهاب واژن ممکن است توسط عفونت قارچی ، باکتری ها در داخل واژن رشد می کنند، بیماری های مقاربتی مانند تریکومونیازیس، واکنش های آلرژیک، و یا سطح پایین هورمون ها ایجاد شود. عفوت از باکتری ها و قارچ های شایع شایع ترین علت التهاب واژن است. اکثر مواقع التهاب واژن سریعا با درمان بهبود می یابد.

آیا می دانید؟ باکتری های مفید واژن یک محیط اسیدی ایجاد می کنند که باکتری ها و قارچ ها را دور می کند. تجویز آنتی بیوتیک این محیط را از بین می برد و تا حد زیادی خطر عفونت های قارچی را بالا می برد. اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید، عفونت قارچی از بین نمی رود تا دارو مصرف کنید. دوش واژینال، شستن بیرون واژن با آب یا سایر مایعات می تواند موجب ناراحتی و التهاب واژن باکتریایی و دیگر مشکلات شود. واژن به طور طبیعی خود را پاک می کند به دوش نیاز نیست در حالی که خیلی از پزشکان دوش واژینال را پیشنهاد می کنند.

خود مراقبتی در التهاب واژن

شما می توانید از ابتلا به التهاب واژن جلوگیری کنید با: اجتناب از دوش مهبل، اجتناب از تامپون معطر و اسپریهای بهداشتی زنانه و حمام حباب، اجتناب از وان داغ، تغییر تامپون، پوشیدن لباس زیر پنبه و جوراب شلواری بدون فاق نخی، اجتناب ازمصرف لباس زیر تنگ لباس های ساخته شده از مواد مصنوعی، تعویض لباس مرطوب و خشک نگه داشتن آن بعد از استفاده از توالت، از یک کاندوم در حین مقاربت جنسی برای کمک به جلوگیری از بیماریهای مقاربتی استفاده کنید.

پزشک چگونه التهاب واژن را تشخیص میدهد

برای تشخیص التهاب واژن پزشک از شما تاریخچه پزشکی می گیرد، معاینه لگن انجام می دهد، یک نمونه مایع ار واژن تهیه می کند تا علت را مشخص کند.

عوامل خطر ابتلا به التهاب واژن

مصرف آنتی بیوتیک و یا ابتلا به دیابت خطر ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می دهد.

درمان التهاب واژن

بسته به علت، درمان ممکن است شامل: داروهای ضد قارچ (کرم، شیاف، یا قرص)، آنتی بیوتیک جایگزین باکتری، کرم کورتیزون، کرم استروژن، اسپری زنانه و برخی مواد دیگر.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر ترشحات بدبو، درد شکمی، تب، علائمی که با خوددرمانی بهبود نمی یابد و یا عفونت های قارچی مکرر دارید به پزشک مراجعه کنید.

انتظار میرود در التهاب واژن

در ابتدا ممکن است شما خارش خفیف و دیگر علائم را داشته باشید که در یک یا دو روز تشدید می شود. اگر قبلا برای عفونت قارچی خوددرمانی کرده اید، شما می توانید با کرم های واژینال و یا شیاف آن را درمان کنید. اگر علائمتان بیش از یک هفته طول کشید، درد شکمی داشتید و یا ترشحات بدبو داشتید به دکتر مراجعه کنید. ممکن است شما به درمان متفاوتی نیاز داشته باشید.

حقایقی درمورد التهاب واژن

التهاب واژن باکتریایی شایع ترین نوع التهاب واژن در دختر بچه ها است. التهاب واژن باکتریایی یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته نشده است.

عوامل تشدید کننده التهاب واژن

مقاربت، داروهایی مانند آنتی بیوتیک و کورتیزون، تامپون، رژیم غذایی نامناسب و ضعیف، سیستم ایمنی ضعیف موجب بدتر شدن وضعیت می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید