انجام حرکات ورزشی در دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view
 
انجام حرکات ورزشی در دوران بارداری نه تنها در سلامت مادر موثر است بلکه برای جنین هم فواید بسیاری دارد

فواید ورزش در دوران بارداری

 با توجه به اینکه در دوران بارداری، مادر باردار تحت تغییرات گوناگونی قرار می گیرد؛ انجام ورزش منظم می تواند علایم زیر را بهبود ببخشد.

کاهش دردهای ناحیه ی کمر

 بهبود تعادل مادر

بهبود وضعیت گردش خون

کاهش فشار خون

 

انجام حرکات ورزشی در دوران بارداری

 

فواید ورزش دوران بارداری بر جنین پسر

در تحقیقاتی که اخیراً به انجام رسیده است، نتایج حاکی از آنست که ورزش مادر باردار می تواند برای جنین پسر بیش از جنین دختر مفید باشد.

در پژوهشهای صورت پذیرفته بر روی مدلهای حیوانی، نتایج حاکی از آن بوده است که ورزش مادر باردار باعث ارتقاء سیستم متابولیسم انسولین و گلوکز در نوزاد پسر می گردد. در مطالعات صورت گرفته بر روی موشها مشخص گردید که موشهای بارداری که در دوران بارداری تحت ورزشهای منظم با شدت متوسط قرار گرفتند، نوزادانی با وزن کمتر بدنیا آورند. در این نوزادان میزان قند خون نیز پایین گزارش شده است. در مطالعه ای دیگر که دکتر مارگارت موریس و همکارانش در دانشکده ی پزشکی "یو ان اس دابلیو" به انجام رساندند، به تاثیر انجام ورزشهای منظم حین بارداری بر سطح گلوکز و متابولیسم جنین پرداخته شد. در موشهایی که 6 هفته قبل از جفت گیری از غذاهای پرچرب مانند کیک تغذیه شده بودند و در طی شیردهی نیز روند تغذیه ایشان ادامه یافت، انجام حرکات ورزشی قبل از جفت گیری تاثیر بسزایی در کاهش خطر متابولیک و بروز چاقی در جنین داشته است و همچنین از ایجاد چربیهای دور شکم نوزاد کاسته شد. در مطالعات صورت گرفته محققین به نقش جنسیت در روند تاثیر تحرک جسمانی مادر بر جنین پی بردند. اگرچه فعالیتهای جسمانی مادر حین بارداری فواید بیشتری را نصیب فرزندان پسر نمود و در فرزندان دختر تنها یک بهبود نسبی ناشی از فعالیتهای جسمانی مادر مشاهده گردید، علت و چگونگی این تاثیرات هنوز مشخص نیست.

 

http://drhame.com/search?q=ورزش دوران بارداری

 

نکات مطلب فواید ورزش دوران بارداری بر جنین مذکر

انجام حرکات ورزشی در دوران بارداری نه تنها در سلامت مادر موثر است بلکه برای جنین هم فواید بسیاری دارد.

ورزش مادر باردار باعث ارتقاء سیستم متابولیسم انسولین و گلوکز در نوزاد پسر می گردد

فعالیتهای جسمانی مادر حین بارداری فواید بیشتری را نصیب فرزندان پسر می نماید

 

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید