بارداری در هفته‌ی 13 دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته سیزدهم بارداری: فرزند شما به اندازه یک لیمو زرد است.

در هفته سیزدهم بارداری شما دارای فرزندی هستید که تار صوتی، دندان و حتی اثر انگشت دارد. رگ‌ها و اعضای بدن او از پوست دیده می‌شود. چشمان به تدریج به جای خودشان می‌روند. و مچ دست و پا شکل گرفته است. جنین به سرعت در حال رشد است، و با این که هنوز نسبت سر به بدن زیاد است، این نسبت به زودی تغییر خواهد کرد.

در هفته سیزدهم قد جنین، از سر تا باسن، تقریباً 73 میلیمتر است و 23 گرم وزن دارد.

مادران در هفته سیزدهم بارداری:

تبریک می‌گوییم. شما رسماً یک ‌سوم مسیر بارداری را طی کرده‌اید و وارد سه ماه دوم بارداری شده‌اید. احتمالاً از این به بعد شاهد تغییراتی در علایم خود خواهید بود و حالت تهوع و خستگی شما کمتر خواهد شد. برخی از علایمی که ممکن است تجربه کنید عبارتند از:

  • رگ‌های قابل رویت، به خاطر افزایش جریان خون ممکن است خطوط آبی رگ‌هایتان از قبل پررنگ‌تر شده باشد.
  • افزایش سطح انرژی، سه ماه دوم بارداری کم‌ترین علایم و بیشترین سطح انرژی را برای مادران همراه می‌آورد. در صورتی که این تغییر را تجربه کردید بهتر است فهرست بایدها و نبایدهایتان را به‌روزرسانی کنید. در این زمان می‌توانید ورزش‌های دوران بارداری را آغاز کنید. این کار هم برای شما و هم فرزندتان سودمند است و فرآیند زایمان را راحت‌تر می‌کند.
  • افزایش میل جنسی، برخی از مادران باردار در سه ماه دوم بارداری این حس را تجربه می‌کنند. به خاطر داشته باشید ممکن است به علت حساسیت دهانه رحم، پس از رابطه جنسی متوجه لکه‌بینی شوید که طبیعی است. اما خونریزی را حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
  • در این زمان رحم شما آن قدر بزرگ شده است که از فضای لگن خارج شود. شکم شما دیگر بارداری را کاملاً نشان می‌دهد. علاوه بر این، از این زمان به بعد افزایش وزن شما از اهمیت برخوردار است. اگر شاخص توده بدنی (BMI) شما طبیعی باشد، در سه ماه دوم به طور میانگین هر هفته بین 300 تا 400 گرم افزایش وزن خواهید داشت. این میزان برای مادرانی که BMI آنها خارج از حد وسط باشد متفاوت است.

 

هفته 13 بارداری دکترهمه

 

مراقبت‌های دوران بارداری در هفته سیزدهم:

در سه ماه دوم ، اگر بارداری شما پرخطر نباشد، هر چهار هفته یک بار به پزشک مراجعه خواهید کرد. و جهت بررسی دیابت دوران بارداری از شما آزمایش خون به عمل خواهد آمد. همچنین می‎توانید از تست‌های غربالگری یا آمنیوسنتز برای بررسی بیماری‌های ژنتیکی استفاده کنید.

در سونوگرافی هفته سیزدهم فرزند خود را، شاید برای اولین بار، می‌توانید ببینید. در صورت امکان، بهتر است شریک‌تان شما را در این نوبت همراهی کند تاصدای قلب فرزندتان را با هم بشنوید. جنسیت جنین را در این زمان نمی‌توان به طور قطعی تعیین کرد و پزشک شما احتمالاً آن را به سونوگرافی وسط بارداری، بین هفته 18 تا 22، موکول خواهد کرد. با این حال در صورتی که جهت بررسی بیماری‌های احتمالی آزمایش ژنتیکی انجام داده باشید جنسیت فرزندتان را از آن طریق هم می‎توانید تشخیص دهید.

در این هفته چه کنیم؟

  • در صورتی که شاغل هستید برای مرخصی زایمان برنامه‌ریزی کنید.
  • اگر فرزند دیگری دارید او را برای آمدن نوزاد جدید آماده کنید.
  • تمرینات دوران بارداری را آغاز کنید.

 

برای حفظ سلامت دوران بارداری مطالب زیر را حتما مطالعه کنید 

 

منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید