بارداری در هفته‌ی 15 دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته پانزدهم بارداری: فرزند شما به اندازه یک سیب است.

تا این زمان اعضای حیاتی فرزند شما شکل گرفته‌اند و فرزند شما به سرعت در حال رشد است. با این که شما هنوز حس نخواهید کرد، اما او به در شکم شما تکان‌های زیادی می‌خورد و قادر است تمام اعضا و مفاصل خود را حرکت دهد. حتی ممکن است دچار سکسکه هم شود. پلک‌های فرزند شما هنوز به هم چسبیده است، اما می‌تواند نور را حس کند.

در هفته پانزدهم قد جنین، از سر تا باسن، تقریباً 10 سانتیمتر است و 70 گرم وزن دارد.

 

بارداری در هفته‌ی 15 دوران بارداری

 

مادران در هفته پانزدهم بارداری:

برخی از علایمی که ممکن است در این هفته تجربه کنید عبارتند از:

  • افزایش میل جنسی، حال که انرژی شما بازگشته است، ممکن است میل جنسی شما بیشتر شود. اما اگر در اثر تجربه علایم بارداری میل به رابطه جنسی نداشته باشید این مساله کاملاً طبیعی است.
  • خونریزی از بینی، این تجربه ناخوشایند می‌تواند در اثر افزایش جریان خون و حساسیت بافت مخاطی حاصل شود.
  • سوزش معده، گاز و اختلال در گوارش، عامل ایجاد این مشکلات هورمون‌ها است. از مواد غذایی که علایم شما را شدت می‌بخشد پرهیز کنید، و درباره داروهایی درمانی که مصرف می‌کنید از پزشک خود مشورت گیرید.
  • ورم لثه، بارداری لثه‌ها را حساس می‌سازد. از مسواک نرم استفاده و هنگام استفاده از نخ دندان احتیاط کنید. و به طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید.
  • تنگی نفس، از آن جایی که رحم به تدریج فضای فقسه سینه شما را پر می‌کند، ریه شما برای باز شدن فضای کمتری در اختیار دارد.
  • تا سه ماه اول بارداری رحم در لگن باقی می‌ماند، به تدریج از آن خارج شده و اکنون به سمت بالای شکم در حال بزرگ شدن است. اما میزان رشد در هر مادر متفاوت است، شکم برخی مادران در هفته پانزدهم هنوز بارداری را نشان نمی‌دهد در حالی که برخی مادران برجستگی واضحی دارند.
  • در هفته پانزدهم بارداری افزایش 450 تا 900 گرم وزن در هفته توصیه می‌شود. و شما باید به طور روزانه 300 کالری بیشتر دریافت کنید. توجه داشته باشید که از میان‌ وعده‌های سالم میل کنید. در صورتی که متوجه افزایش شدید و ناگهانی وزن خود شدید حتماً این مسئله را با پزشک خود در میان گذارید.

مراقبت‌های بارداری در هفته پانزدهم:

در این زمان احتمالاً رحم شما 10 تا 12 سانتی‌متر پایین‎تر از محل ناف حس می‌شود. با پزشک خود درباره انجام آزمایش‌های غربالگری ژنتیکی و آمنیوسنتز مشورت کنید و در صورتی که تصمیم به اجرای هر یک دارید زمان آن را مشخص کنید.

در این هفته چه کنیم؟

  • زمان انجام آزمایش‌های غربالگری ژنتیکی و آمنیوسنتز را مشخص کنید.
  • به خود برسید.

 

 مطالب حوزه سلامت و بارداری را هم از دست ندهید 

منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید