بارداری در هفته‌ی 19دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته نوزدهم بارداری: فرزند شما به اندازه یک انبه است.

پوست فرزند شما در حال شکل‌گیری و شفاف است. یک لایه محافظ کرم رنگ به نام ورنیکس روی پوست جنین ایجاد می‌‎شود. این کرم چرب است و احتمالاً بخشی از آن را هنگام تولد خواهید دید. حواس او، یعنی شنوایی، بینایی، چشایی، بویایی و لامسه دارد شکل می‌گیرد و فرزندتان شاید بتواند صدای شما را بشنود. هر گاه می‌توانید با صدای بلند برای او بخوانید و با او صحبت کنید.

در هفته نوزدهم قد جنین، از سر تا باسن، تقریباً 15 سانتی‌متر است و 240 گرم وزن دارد.

مادران در هفته نوزدهم بارداری:

به طور معمول علایم بارداری در هفته نوزدهم شدید نیست، ولی این بدان معنا نیست که کنار آمدن با آنها راحت است. برخی از علایمی که ممکن است در این زمان تجربه کنید عبارت است از:

  • دردهای شکمی، درد رباط گرد را ممکن است در قسمت پایینی شکم خود احساس کنید. علت این درد کشیده شدن عضلاتی است که می‌خواهد جنین را در خود جای دهد. اگر درد شدید باشد و علایم دیگری آن را همراهی کند حتماً این مساله را با پزشک خود در میان گذارید.
  • سرگیجه، ممکن است احساس بیهوشی داشته باشید، و یا واقعاً از هوش بروید. این اتفاق به این علت رخ می‌دهد که قسمت عمده جریان خون به سمت رحم می‌رود، و همچنین رحم فضای فقسه سینه را اشغال می‌کند. در نتیجه اکسیژن کمتری به مغز می‌رسد. در کنار آن کاهش آب بدن و گرسنگی سرگیجه را تشدید می‌کند. آب و مواد مغذی کافی میل کنید. اگر این حالت به طور شدید یا مکرر برای شما پیش می‌آید، پزشک‌تان شما را از نظر کم‌خونی یا پره‌اکلامپسی معاینه می‌کند.
  • گرفتگی پا، راه مقابله یا تسکین درد پا این است که پاهای خود را به طور منظم کشش دهید و مچ پا و انگشتان خود را به سمت زانو خم کنید. حرکات یوگای بارداری هم می‌تواند به شما کمک کند.
  • درد لگن، اگر درد لگن شما را هنگام شب آزار می‌دهد، به پهلو بخوابید و بین زانوان خود بالش قرار دهید.
  • تکان‌های فرزندتان هر روز از قبل محسوس‌تر می‌شود. این اتفاق هم، مانند بزرگ شدن شکم، بین مادران متفاوت است. و برخی زودتر آن را تجربه می‌کنند.
  • یکی از مواردی که باید آن را زیر نظر داشته باشید افزایش وزن‌تان است. احتمالاً تا این زمان وزن‌تان حدود 3 تا 6 کیلوگرم بیشتر شده است. افزایش شدید یا ناگهانی وزن می‌تواند نشانه‌ پره‌اکلامپسی باشد و نیازمند درمان فوری است. اگر وزن‌تان به اندازه افزایش نمی‌یابد می‌تواند به این معنی باشد که مواد مغذی کافی به جنین نمی‌رسد.

 

هفته نوزدهم بارداری: فرزند شما به اندازه یک انبه است.

 

مراقبت‌های بارداری در هفته نوزدهم:

طی چند هفته آینده سونوگرافی وسط بارداری را انجام خواهید داد، و متخصص سونوگرافی تمام اجزای بدن، شامل مغز، ستون فقرات و قلب، را می‌سنجد. و اگر بخواهید جنسیت فرزندتان را بدانید، به احتمال بسیار متخصص آن را به شما خواهد گفت.

در این هفته چه کنیم؟

می‌توانید برای پیدا کردن پزشک کودک برای فرزندتان تحقیق کنید.

درباره مراقبت‌های دوران نوزادی مطالعه کنید.

 

 

منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید