بارداری در هفته‌ی 28 دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته بیست و هشتم بارداری: فرزند شما به اندازه یک بادمجان است.

ذخیره چربی بدن فرزندتان در حال افزایش است و پوستش که زمانی پر از چین و چروک بود، به تدریج صاف می‌شود. پلک‌هایش از هم جدا شده و روی آنها مژه روییده است. بررسی امواج مغزی جنین نشان می‌دهد که در خواب مرحله حرکات سریع چشم (REM) را تجربه می‌کند و احتمالاً رویا هم می‌بیند. ریه‌های او به اندازه‌ای رشد کرده‌اند که اگر در همین زمان به دنیا آید امکان زنده ماندن به او بدهند.

قد جنین در این زمان، از سر تا نوک پا، تقریباً 37 سانتی‌متر است و حدود 1 کیلوگرم وزن دارد.

مادران در هفته بیست و هشتم بارداری:

شما وارد سه ماه سوم بارداری شده‌اید. همان طور که بدن‌تان فضای بیشتری را به جنین اختصاص می‌دهد و برای زایمان آماده می‌شود، ممکن است علایم جدیدی را تجربه کنید. برخی از آنها عبارتند از:

اختلال در خواب، بسیاری از مادران باردار، به ویژه از این زمان به بعد، دچار کم‌خوابی می‌شوند. نوسانات هورمونی، استرس ناشی از بارداری و بزرگ‌تر شدن شکم می‌تواند خوابیدن را سخت کند.

تنگی نفس، فرزندتان ریه و دیافراگم را فشار می‌دهد و نفس کشیدن را برای شما سخت می‌کند.

درد و گرفتگی، برای کنار آمدن با درد، می‌توانید از یوگا بهره برید، تمرینات کششی انجام دهید و به طور منظم پیاده‌روی کنید. در صورتی که زمان ایستادن شما در طول روز زیاد است می‌توانید از کمربند بارداری استفاده کنید. ممکن است ظاهر آن خوشایند نباشد، اما از فشاری که بدن‌تان را دردناک می‌کند، می‌کاهد.

انقباض‌های برکستون هیکس، با نزدیک شدن به زایمان، این انقاباض‌های تمرینی هم قوی‌تر و محسوس‌تر می‌شود و تعداد آنها افزایش می‌یابد. دقت داشته باشید انقباض‌های برکستون هیکس تنها هر از گاهی رخ می‌دهند. اما اگر انقباض‌ها منظم هستند و فاصله بین آنها کمتر می‌شود، و با تغییر وضعیت از بین نمی‌رود، هر چه سریع‌تر به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا این‌ها علایم زایمان زودرس هستند.

ترشح از سینه، پستان‌های شما دارد برای فرزندتان مواد غذایی، ماده زردی به نام کولستروم، تولید می‌کند، اما ممکن است بخشی از آن در این زمان ترشح شود.

در این زمان از بارداری، ارتفاع بالای رحم تا استخوان لگن حدود 26 تا 30 سانتی‌‌متر است.

 

 

مراقبت‌های بارداری در هفته بیست و هشتم:

از این زمان به بعد، شما هر ماه دو بار مراقبت بارداری دریافت خواهید کرد. در هر نوبت، پزشک با انجام معاینات لازم سلامت شما و فرزندتان را بررسی می‌کند. اگر تا این زمان بارداری شما دچار عارضه یا پیچیدگی نشده باشد، احتمال انجام سونوگرافی در هفته بیست و هشتم بسیار اندک است، مگر در صورتی که بنا بر دلایلی پزشک‌تان بخواهد شما را بیشتر تحت نظر داشته باشد.

در این هفته چه کنیم؟

نوبت مراقبت بعدی خود را در هفته سی‌ام دریافت کنید.

منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید