بارداری در هفته‌ی 32دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته سی و دوم بارداری: فرزند شما به اندازه یک کدو است.

فرزندتان تقریباً تمام فضای رحم را پر کرده است، با این حال هنوز جای کافی برای حرکت دارد. ذخیره چربی وی همچنان بالا می‌رود و دارد نفس کشیدن و باز و بسته کردن چشمانش را تمرین می‎‌کند.

قد جنین در هفته سی و دوم تقریباً، از سر تا نوک پا، 42 سانتی‌‌متر است و 1.7 کیلوگرم وزن دارد.

مادران در هفته سی و دوم بارداری:

با احتمال بسیار شما در این زمان همان علایمی را تجربه می‌کنید که تا به حال با آنها سر و کار داشتید. اما شدت آنها ممکن است بیشتر شود. برخی از آنها به شرح زیر هستند:

انقباض‌های برکستون هیکس، این اقباض‌های تمرینی رحم، ممکن است شدیدتر شود و تعداد آن افزایش یابد. تفاوت مهم انقباض‌های برکستون هیکس با انقباض‌های اصلی زایمان این است که پس از مدتی از بین می‌‎رود، در حالی که انقباض‌های اصلی زایمان باقی می‌ماند.

  • تیره شدن نوک سینه، آرئول‌ها یا همان هاله اطراف نوک سینه ممکن است به طور ناگهانی تیره شود. علت این اتفاق ناشناخته است.
  • تنگی نفس،
  • سوزش معده،
  • ترشح از پستان، سینه‌های شما بزرگ شده و در حال تولید کلوستروم است. مایع زرد رنگی که نوزاد در چند روز اول پس از تولد از آن تغذیه می‌کند، و ممکن است مقداری از آن از نوک سینه ترشح شود.
  • ترشح از واژن، این علامت، که ممکن است ناخوشایند باشد، نشان دهنده آماده شدن بدن برای زایمان است، و از ایجاد عفونت در آن ناحیه جلوگیری می‌کند. اما دقت کنید اگر این ترشح مداوم و مانند آب بود، ممکن است کیسه آب شما پاره شده باشد.

 

بارداری 32 هفته

 

به طور معمول، از هفته سی و چهارم جنین به تدریج به فضای لگن پایین می‌رود و در وضعیت زایمان قرار می‌گیرد. در این حالت از برجستگی شکم به سمت پایین می‎رود. اما در برخی از مادران این اتفاق تا زمان شروع زایمان رخ نمی‌‎دهد.

مراقبت‌های دوران بارداری:

این هفته نوبت مراقبت بارداری شما است. پزشک‌تان با انجام معاینات از سلامت شما و فرزندتان اطمینان می‌‎یابد. در صورتی که بارداری ایمنی را تجربه می‌کنید احتمال انجام سونوگرافی در این زمان کم است، مگر آن که بنا بر دلایلی پزشک‌تان بخواهد شما و فرزندتان را بیشتر تحت نظر داشته باشد.

در این هفته چه کنیم؟

  • علایم زایمان زودرس مطالعه کنید.
  • نوبت مراقبت بعدی خود را در هفته سی و چهارم دریافت کنید.
منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید