بارداری در هفته‌ی 7 دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته هفتم بارداری: فرزند شما به بزرگی یک بلوبری است.

رویان به سرعت در حال رشد است. در واقع او در هر دقیقه صد سلول مغزی جدید تولید می‌کند. نه تنها مغز، بلکه قلب وی نیز پیچیده‌تر می‌شود. کلیه‌ها، بازو و مفاصل نیز شکل‌ می‌گیرند. دم کوچکی در انتهای بدن رویان هست که به زودی از بین خواهد رفت.

ابعاد رویان از هفته قبل تقریباً دو برابر شده و به 13 میلیمتر رسیده است.

 

بارداری در هفته‌ی 7 دوران بارداری

مادران در هفته هفتم بارداری:

در هفته هفتم بارداری ممکن است علایم مختلفی را تجربه کنید، برخی مشکل‌ساز نیستند و برخی روز شما را سخت می‌کنند. از طرف دیگر ممکن است شما از آن دسته مادران خوش‌شانس باشید که هیچ علامتی ندارند. به خاطر داشته باشید که تجربه بارداری برای هر مادر متفاوت است:

 • حالت تهوع، که در این زمان می‌تواند شدید باشد.
 • تغییرات در عادت غذایی، ممکن است هوس خوردن غذاهای خاص و عجیب داشته باشید. و اصلاً نتوانید خوردن غذاهایی را که قبلاً دوست داشتید حتی تصور کنید. بدن شما به این روش شما را از مواد غذایی‌ که ممکن است برای بارداری مضر یاشد و منجر به تشدید حالت تهوع شود دور می‌کند.
 • تکرر ادرار، شما بیشتر از گذشته دفع ادرار خواهید کرد.  زیرا با این که هنوز بارداری شما قابل رویت نیست، ولی اندازه رحم دو برابر شده و جریان خون لگن افزایش یافته است.
 • آکنه، هورمون‌های بارداری عامل به وجود آمدن آن است. پیش از آن که از هر گونه محصول درمان آکنه استفاده کنید، درباره آن از پزشک خود سوال بپرسید.
 • بزاق زیاد، احتمالاً منتظر این نبودید. ترشح بیشتر بزاق در اثر هورمون‌های بارداری صورت می‌گیرد و می‌تواند با حالت تهوع نیز مرتبط باشد.
 • تغییرات خلق و خو، هم هورمون‌های بارداری و هم هیجان ناشی از خبر بارداری می‌‎تواند احساسات شما را آشفته سازد.
 • لکه‌بینی و گرفتگی عضلات، ممکن است تجربه این علایم نگران کننده باشد، اما در بیشتر مواقع علامت بارداری خارج از رحم یا سقط نیست. به خاطر داشته باشید اتفاقات زیادی در رحم و لگن شما در حال رخ دادن است. و دهانه رحم از قبل حساس‌تر است. ممکن است بعد از رابطه جنسی هم متوجه لکه‌بینی شوید که طبیعی است. اما در صورتی که درد شکمی‌تان بیشتر شد یا خونریزی شبیه عادت ماهانه داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید.
 • در این زمان از بارداری، احتمالاً شکم خود را در مقابل آینه نگاه و لمس می‎‌‌کنید. خیلی از مادران دیگر هم این کار را کرده‌اند! اما غالباً بارداری در سه ‌ماهه دوم قابل رویت است، زمانی که رحم از فضای لگنی خارج می‌شود.

مراقبت‌های بارداری در هفته هفتم:

در این زمان احتمالاً نخستین نوبت مراقبت بارداری خود را دریافت خواهید کرد. خود را برای انجام انواع آزمایش‌ها آماده کنید، خون، ادرار، و پاپ اسمیر. می‌توانید سونوگرافی انجام دهید و از سلامت رویان اطمینان یابید. اما انجام آن در این زمان برای مادرانی که بارداری خطرناکی ندارند رایج نیست.

پزشک‌تان می‌‎تواند زمان تقریبی زایمان را تخمین زند، اما معمولاً محاسبه آن را به پس از اولین سونوگرافی موکول می‌کند تا بر اساس چیزی که می‌بینند زمان دقیق‌تر را مشخص کند.

در این هفته چه کنیم؟

 • درباره آزمایش‌های دوران بارداری مطالعه کنید.
 • محصولات آرایشی مناسب دوران بارداری را پیدا کنید.
 • از پزشک خود بپرسید کدام داروهای بدون نیاز به نسخه برای بارداری بی‌خطر است.
منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید