بارداری در هفته‌ی 9 دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته نهم بارداری: فرزند شما به اندازه یک آلبالو است.

فرزند شما دیگر یک رویان نیست، و به جنین تبدیل شده است. یعنی تا این مرحله اندام‌های اصلی مانند قلب، مغز، ریه‌ها، دست‌ها و پاهای وی شکل گرفته‌اند از این مرحله به بعد این اعضا رشد خواهند کرد. طی هفته 9 بارداری ویژگی‌های صورت مشخص‌تر می‌شود و حتی لاله گوش کوچکی دارد. سر در وضعیت بالاتر قرار می‌گیرد و گردن در حال رشد است.

در هفته نهم قد جنین، از سر تا باسن، 23 میلیمتر است و تقریباً 2 گرم وزن دارد.

 

مادران در هفته نهم 4بارداری

 

مادران در هفته نهم بارداری:

در این زمان هورمون hCG در سر تا سر بدن شما جریان دارد و به بیشترین سطح خود می‌رسد. یعنی در این هفته علایم بارداری به شدیدترین حالت خود می‌رسند. طاقت بیاورید، تنها چند هفته دیگر هورمون‌ها تا حدی متعادل خواهند شد. ممکن است شما هر یک از علایم زیر را تجربه کنید:

 • تغییر خلق و خو، هورمون‌های بارداری، خستگی و حالت تهوع و هیجان خود بارداری، همگی می‌تواند باعث شود نتوانید احساسات خود را کنترل کنید. به یاد داشته باشید می‌توانید سرعت ریتم معمول خود را کم کنید، استراحت کنید و از موقعیت‌های استرس‌زا بپرهیزید.
 • حالت تهوع، حدود 80 درصد از زنان به نوعی این حالت را تجربه می‌کنند، برخی تنها اندکی حالت تهوع دارند و برخی دیگر دائماً بالا می‌آورند. با آزمون و خطا، ببینید چه چیزی حال شما را بهتر می‌کند.
 • تکرر ادرار، رحم شما در حال بزرگ شدن است و جریان خون لگن شما افزایش یافته است، که هر دو باعث افزایش دفعات ادرار می‌شود. اما نگذارید این عامل سبب شود آب کمتری میل کنید.
 • خستگی، بدن شما به شدت در حال کار کردن است تا به رشد و نمو فرزندتان کمک کند. تا می‌توانید استراحت کنید و با مصرف مواد مغذی سالم، قند کافی دریافت کنید.
 • ترشحات بینی، بله! بارداری می‌تواند سبب افزایش ترشحات مخاطی شود.
 • سردرد، که در اثر هورمون‌های بارداری پیش می‌آید – و همچنین کاهش آب بدن، عوارض ناشی از ترک قهوه، گرسنگی و فقدان خواب، و استرس. پس سایر علایم را رفع کنید، خواب کافی داشته باشید، آب بنوشید و هر چند ساعت مواد غذایی دریافت کنید. کمپرس گرم و سرد می‌تواند به رفع سردرد کمک کند. پیش از مصرف هر گونه دارو با پزشک خود مشورت کنید.
 • برخی از مادران در هفته نهم، بارداری را نشان می‌دهند. اگر به پایین شکم خود دست بزنید ممکن است حس کنید سفت‌تر است. این رحم است ابعاد آن دو برابر شده است.
 • ممکن است تا این زمان وزن شما بیشتر شده باشد. میزان افزایش وزن شما به شاخص توده بدنی‌تان BMI بستگی دارد. اگر این شاخص برای شما طبیعی باشد طی بارداری 11 تا 15 کیلوگرم افزایش وزن خواهید داشت. که 1 تا 3 کیلوگرم از آن در سه ماه اول خواهد بود. از طرف دیگر حالت تهوع و تغییر عادات غذایی ممکن است منجر به افزایش وزن نشود و گذشته از آن وزن شما را کم کرده باشد. هر گونه نگرانی خود را با پزشک در میان گذارید. احتمالاً خواهید شنید کاهش اندک وزن در این مرحله طبیعی است و شما به زودی اشتهای خود را باز خواهید یافت.

مراقبت‌های بارداری در هفته نهم:

اولین نوبت مراقبت دوران بارداری بین هفته‌های هشتم تا دوازدهم انجام می‌‎شود، پس اگر تا کنون به پزشک زنان و زایمان مراجعه نکرده‌اید در اولین فرصت این کار را انجام دهید.

در این نوبت سونوگرافی انجام خواهید داد، و به احتمال بسیار فرزند خود را خواهید دید و ضربان قلبش را خواهید شنید. پزشک‌تان بررسی خواهد کرد بارداری درون رحم است، و نه خارج از رحم. و شاید ساک بارداری، کیسه زرده و قطب جنینی را به شما نشان دهد.

در این زمان بهتر است برای دادن آزمایش خون آماده باشید. مواردی مانند سطح هورمون‌ها و گلبول‌های قرمز و سفید، همچنین نوع گروه خونی و RH شما سنجیده خواهد شد. اگر شما RH منفی باشید باید جهت جلوگیری از برخی مشکلات دارو دریافت کنید. خون شما ممکن است از نظر بیماری‌هایی مانند هپاتیت ب، بیماری‌های مقاربتی،HIV  و خودایمنی نیز سنجیده می‌شود.

همچنین برای بررسی موارد غیرمعمول از شما تست پاپ‌ اسمیر گرفته می‌شود.

از این به بعد برای آزمایش ادرار هم خود را آماده کنید. چرا که پزشک‌تان از این طریق سطح قند و پروتئین شما را می‌سنجد تا به ترتیب از احتمال دیابت دوران بارداری و پره‌اکلامپسی جلوگیری کند.

 

در این هفته چه کنیم؟

 • سوتین بارداری تهیه کنید.
 • هزینه‌های دوران بارداری و زایمان را تخمین بزنید.
 • برای سوالات و نگرانی‌های خود پاسخ درست پیدا کنید.

 

 بیشتر بخوانید 

 
منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید