بررسی سلامت جنین با سیستم درجه بندی آپگار

دکتر صدرالدین مهدی پور

view

بررسی سلامت جنین با سیستم درجه بندی آپگار

بررسی سلامت جنین با سیستم درجه بندی آپگار

سلامت جنین را با سیستم آپگار بررسی می‌کنند

یکی از روش های مناسب برای ارزیابی سلامت جنین سیستم ارزیابی آپگار است.

سیسنم آپگار بر چه اساس اندازه گیری را انجام می دهد؟

سیستم آپگار پنج معیار بررسی دارد که بر حسب شدت این معیارها از نمره صفر، یک و دو تشکیل می‌شود و معمولاً جمع جبری این ۵ معیار با همدیگر عدد ۱۰ را پوشش می‌دهد.

 یعنی در صورت وجود همه علائم مثبت ۱۰ امتیاز نوزاد به دنیا آمده به خود اختصاص می‌دهد.

آپگار در دقیقه چندم اندازه‌گیری می‌شود؟

معمولاً آپگار در دقیقه اول و پنجم بعد از تولد نوزاد تعیین می شود.

در دقیقه اول نشان دهنده چیست دهه اول نشان دهنده شدت اسفیکسی یا زجر جنین است و معمولاً نیاز به اقدامات احیا برای نوزاد را تعیین می کند و در صورتی که عدد به دست آمده پایین باشد اقدامات سریع انجام شود.

آپگار دقیقه پنجم نشان دهنده چیست آکارد قیقه پنجم نشان دهنده شدت آسیب وارده به سیستم عصبی مرکزی و عوارض مغزی عصبی در آینده برای نوزاد است.

کار نرمال و غیرنرمال به چه گونه ای است که نوزاد با عدد ۷ تا ۱۰ دقیقه اول عدد طبیعی مطلوب است این مسئله در دقیقه پنجم هم به همین صورت می باشد ۴-۶ نشان‌دهنده آسفیکسی متوسط در دقیقه اول است.

آپگار ۰ تا ۳ در دقیقه اول نیز نشان‌دهنده الزام اقدامات احیا برای تهویه تنفسی و انتوباسیون و تمامی اقدامات الزامی تحت نظر پزشک است اپگار صفر تا سه  در دقیقه پنجم نیز نشان می‌دهد که معمولاً ۵۰ درصد از این نوزادان زنده نخواهند ماند و اقدامات حمایتی کمکی برای حفظ این نوزادان نخواهد کرد.

در این نوزادان معمولا ضایعات مغزی به خصوص فلج مغزی ۳ تا ۴ برابر بیشتر از دیگر نوزادان است، البته باید توجه کنید که بسیاری از نوزادانی که آپگار صفر تا سه دارند می توانند زنده بمانند و در برخی از مواقع از سیستم عصبی طبیعی نیز برخوردار باشند

 به همین خاطر توجه و اقدام سریع در موارد پس از تولد توسط پزشک الزامی بوده و بررسی های مراقبتی می تواند به حفظ سلامت آنها کمک کند در مطالب قبل در خصوص اینکه آپگار از کدام معیار ها استفاده می کند مطلبی را ارائه داده ایم که پیشنهاد می کنیم آن مطلب را مطالعه کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید