بزرگی خوش خیم غده پروستات نیاز به درمان دارد؟

view

بزرگی خوش خیم غده پروستات  نیاز به درمان دارد؟

بزرگی خوش خیم غده پروستات

علائم بزرگی غده پروستات

  • تاخیر و سختی در شروع ادرارکردن
  • مشکل درادرار کردن
  • تکرر ادرار
  • اضطرار و تکرر ادرار کردن
  • درد در هنگام ادرار کردن
  • انزال دردناک
  • فشارو یا پرشدگی
  • تکررادرار شبانه

وقتی بدنبال مسن شدن پروستات شما بزرگ میشود ، میتواند باعث فشار به مثانه و اورترا شود که باعث اختلال در ادرار کردن میشود . علائم شامل جریان ادرار ضعیف یا منقطع ، اورژانسی ، مکرر بخصوص در شب میباشد . ادرار کردن به محض اینکه شما احساس اورژانسی داشتید و سعی در خالی کردن مثانه ممکن است به تسکین علائم شما کمک کند . داروها نیز در دسترس هستند . اگر آنها موثر نبودند ، جراحی میتواند برای کاهش سایز پروستات شما انجام شود .

پروستات مایعی تولید میکند که اسپرم را تغذیه و از آن محافظت میکند . درمان بزرگی پروستات عموما روی فعالیت جنسی مرد اثر نمیگذارد .

بیشتر بخوانید :

بزرگی غده پروستات

خود مراقبتی در بزرگی غده پروستات

شما ممکن است قادر باشید با ادرار بلافاصله بعد از اولین احساس اورژانسی و زمان دادن برای تخلیه کامل مثانه ، علائم بزرگی پروستات را تسکین دهید . اگرچه مکمل های غذایی متنوعی برای کمک به تسکین علائم در بزرگی پروستات وعده داده شده است ، اما شواهد خوبی از عملکرد آنها وجود ندارد .

پزشک چگونه بزرگی غده پروستات را تشخیص میدهد

پزشک با وارد کردن یک انگشت دستکش پوشیده و چرب شده به رکتوم شما و فشار دادن آهسته پروستات ، اگر پروستات شما بزرگ باشد آن را احساس خواهد کرد . برای رد کردن سرطان پزشک شما ممکن است دستور تست خون بدهد که آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA را اندازه گیری کند . پزشک همچین ممکن است تستی را توصیه کند که جریان ادرار را میسنجد . اگر جریان ادرار شما ضعیف باشد پزشک ممکن است تستی بنام سیستوسکوپی را انجام دهد ، که وارد کردن یک لوله کوچک بهمراه یک لنز در انتهای آن به داخل اورترا میباشد . این تست به پزشک اجازه میدهد که داخل اورترا و مثانه را ببیند .

عوامل خطر ابتلا به بزرگی غده پروستات

سن بالای 50 سال داشتن .

درمان بزرگی غده پروستات

دو نوع دارو علائم بزرگی پروستات را درمان میکند . یک نوع عضلات پروستات را شل میکند . نوع دیگر پروستات را کوچک (منقبض) میکند . مطالعات اخیر اظهار داشت که این داروها در ترکیب با هم بهترین عملکرد را دارند . بعضی مردان ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند . بازه ای از تکنیک های جراحی مختلف مورد استفاده قرار میگیرد ، شامل جراحی برای تخریب بافت پروستات اضافه و جراحی که در آن پزشک بخشی یا تمام پروستات بزرگ را میبرد .

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر علائم بزرگ شدن پروستات مشکلاتی را برای شما آغاز کرده است یک قرار ملاقات با پزشکتان فراهم کنید . اگر شما بطور ناگهانی دچار مشکل یا عدم امکان در ادرار کردن شدید ، فورا بدنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید . احتباس ادراری حاد یک علامت جدی است که میتواند منجر به عوارض شدیدی شود .

انتظار میرود در بزرگی غده پروستات

علائم پروستات بزرگ ممکن است خود به خود محو شود . اگر آن دائمی باشد ، پزشک ممکن است به شما داروهایی که به کوچک شدن پروستات کمک میکند یا جراحی برای کوچک کردن سایز غده توصیه کند . این درمان ها به تسکین علائم در بسیاری از مردان کمک میکند . به یاد داشته باشید که هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا پروستات بزرگ ، سرطان نیست . آن خطر سرطان پروستات شما را افزایش نمیدهد .

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید